Luftoni mbipeshën me ushqimet që i keni në kuzhinë

  • E.K /
  • 14 June 2021 - 10:28
Luftoni mbipeshën me ushqimet që i keni në kuzhinë

Megjithëse ekzistojnë lloje të ndryshme të pilulave dhe suplementeve në treg për humbje në peshë,të tillat më shumë ju bëjnë dëm sesa dobi.Prandaj,para se ta dëmtoni veten,ju sugjerojmë recetat natyrale për të humbur në peshë,pa efekte të dëmshme anësore.

MJALTI DHE LËNGU I XHENXHEFILIT

Kombinimi i mjaltit dhe xhenxhefilit është ilaçi më i mirë natyral për të humbur në peshë. Duke e konsumuar këtë përzierje dy herë në ditë, do t'ju ndihmojë të reduktoni peshën. Mjalti posedon shumë fruktozë që ndikon si derivat për mëlçinë për të prodhuar glukozë e kjo dërgon sinjale për hormonet që shkrijnë dhjamin në trup. Në anën tjetër, xhenxhefili redukton dëshirën për grimcimin e ushqimeve të dëmshme. Përbërësit: 3 lugë mjaltë 2 lugë xhenxhefil Përgatitja: Shtrydhni xhenxhefilin dhe dy lugë të lëngut i derdhni në gotë. Shtoni 3 lugë mjaltë në lëng. Përziejeni mirë dhe ta konsumoni dy herë në ditë. Ndryshimet do t'i vëreni pas një muaji.

MJALTI DHE KANELLA

Mjalti sidomos është efektiv në trajtimin e lëkurës së thatë ndërsa përdorimi i mjaltit në buzët e plasaritura njihet si ilaç shtëpiak. Kombinimi i mjaltit dhe kanellës është një nga ilaçet më të vërtetuara të kohës për humbje në peshë. Kanella po ashtu stabilizon shtypjen e gjakut dhe përmirëson funksionimin e insulinës. Përbërësit: 1 lugë mjaltë 1 lugë kanellë Përgatitja: Vloni kanellën në ujë për 15 minuta. E hiqni nga ena dhe e lini te ftohet. Shtoni mjaltin në ujë dhe lëngun e konsumoni për çdo ditë. Mjalti humbet enzimat nëse e përziejmë në ujë të ngrohtë, kështu që përzieni mjaltin me ujë të ftohtë të kanellës.

LIMON, MJALTË DHE PIPER TË ZI

Kombinimi i limonit, mjaltit dhe piperit të zi është një nga ilaçet shtëpiake më funksionale indiane për humbje në peshë, dhe gjëja më e mirë është se përbërësit i keni në kuzhinë. Limoni përmban pektinë që parandalon sulmin e urisë dhe ju mban të ngopur. Substanca kryesore piperina në piperin e zi parandalon formimin e qelizave yndyrore në gjakrrjedhje. Përbërësit: Ujë të ngrohtë, një gotë 1 lugë mjaltë 1 lugë piper të zi 4 lëng limoni Përgatitja: Merrni gotën me ujë të ngrohtë, shtoni 1 lugë mjaltë, 1 lugë piper të zi. Shtoni 4 lugë lëng limoni dhe i përzieni mirë. Konsumojeni përzierjen çdo ditë në mëngjes.

UJI I UTHULLËS SË MOLLËS

Uthulla e mollës shpeshherë përfshihet në dietat për humbje të peshës. Uthulla e mollës është e pasur me pektinë dhe fibra që ndihmojnë të ndiheni më të ngopur. Ndihmon edhe në shkrirjen e qelizave yndyrore. Përderisa uji është i dobishëm në derdhjen e helmeve të grumbulluara, uthulla e mollës ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit. Përbërësit: 1 shishe ujë 1 lugë uthull të mollës 1 lugë lëng limoni Përgatitja: Derdhni një lugë uthull të mollës në gotën me ujë. Shtoni edhe një lugë lëng limoni dhe e pini njëherë në ditë. Me siguri se rezultatet e mira nuk do të mungojnë.

(Kosova Sot Online)