Kosnumoni shumë ujë për të qëndruar të hidratuar? Mësoni pasojat negative që trupi juaj mund të “vuajë” nga kjo

  • G.G /
  • 15 qershor 2021 - 13:52
Kosnumoni shumë ujë për të qëndruar të hidratuar? Mësoni pasojat negative që trupi juaj mund të “vuajë” nga kjo

Duket sikur shumë njerëz kanë filluar të mbajnë një shishe ujë kudo që shkojnë dhe kjo është një mënyrë e mirë për të qëndruar të hidratuar. Uji na ndihmon të transportojmë lëndët ushqyese të trupit, të krijojmë pështymë, të ruajmë temperaturën e trupit etj.

Sidoqoftë, pirja e tepërt (si më shumë se një litër në orë) në fakt mund të krijojë probleme shëndetësore që mund të bëjnë të kundërtën, dhe duhet të jeni të vetëdijshëm për to.

“Bright Side” zbulon efektet e këqija të konsumimit të ujit në sasi të mëdha.

Barku mund të fryhet.

Një nga problemet më të zakonshme të stomakut që njerëzit përjetojnë, veçanërisht gratë, është fryrja e barkut. Pirja e tepërt e ujit mund t’ju ​​bëjë të ndiheni sikur keni ngrënë një vakt të tërë dhe të shkaktojë fryrje. Plus, nëse e pini ujin shpejt, ka shumë të ngjarë që të merrni ajër dhe kjo mund t’ju ​​japë ndjenjën e ngopjes. Për fat të mirë kjo është vetëm një problem i përkohshëm.

Duart dhe këmbët mund të fryhen.

Kur pini një sasi të madhe uji të kombinuar me ngrënien e ushqimit shumë të kripur, atëherë uji mund të depozitohet dhe shkakton atë që njihet si edemë. Kjo ndodh kur nivelet e natriumit në trupin tonë janë shumë të larta dhe uji i pijshëm mund të shkaktojë ënjtje. E njëjta gjë mund të ndodhë edhe tek duart.

Në fazat e mëvonshme edema gjithashtu mund të shkaktojë mosfunksionim në sistemin nervor qendror.

Ju mund të përjetoni të përziera.

Kur konsumojmë shumë ujë, qelizat në trurin tonë mund të fillojnë të fryhen. Kjo rrit presionin në kafkë. Dy simptomat që na tregojnë se kemi konsumuar shumë ujë janë të përzierat ose të vjellat.

Ju mund hidratoheni më shumë seç duhet.

Një nga shenjat më të zakonshme që mund të përjetoni kur e tejkaloni sasinë e ujit që duhet të konsumoni, është dhimbje koke. Gjithashtu, mund të përjetoni të përziera, marrje mendsh dhe mund të ndiheni si të çorientuar.

Disa simptoma më serioze mund të jenë shikimi i dyfishtë, vështirësia në frymëmarrje, rritja e presionit të gjakut dhe përgjumja.

Muskujt tuaj ngushtohen lehtë.

Për qarkullimin e gjakut, funksionimin e muskujve dhe rrahjeve të zemrës kemi nevojë për elektrolite. Sidoqoftë, pirja e ujit në sasi të mëdha ul numrin e elektroliteve në trupat tanë. Kur këto nivele janë të ulëta, mund të përjetojmë ngërçe të muskujve.

(Kosova Sot Online)