Çaji për shërimin e gripit

  • A.P /
  • 22 korrik 2021 - 15:34
Çaji për shërimin e gripit

Pikërisht tani është sezoni i gripit dhe viruseve që na lëndojnë në secilin hap. Për ta pritur të gatshëm këtë sëmundje, për ta shëruar gripin dhe ftohjen, përcaktohuni për ilaçet natyrale, përfshirë vitamina, supë të ngrohtë, çaj dhe natyrisht, duke pushuar. Për t'ia shkurtuar "jetën" gripit, detyrimisht pini këtë çaj shërues dhe pa kurrfarë dyshimi do t'ju ndihmojë

PËRBËRËSIT E NEVOJSHËM:

3 gota me ujë Lëngun nga gjysmë limoni 1 shkop kanellë 3 rriska xhenxhefil të freskët ¼ e lugës karafil ½ e lugës kurkumë Spec të bluar pikant ½ e lugë mjaltë.

PËRGATITJA E ILAÇIT:

Të gjithë përbërësit, pos mjaltit, i vendosini në një enë në shporet dhe i lini të valojnë. Kur të ketë valuar çaji, zvogëlojeni temperaturën dhe e lini të valojë lehtas edhe për dhjetë minuta. Në fund, kur çaji të jetë ftohur, shtojani mjaltin, përziejeni dhe pini derisa është i ngrohtë.


(Kosova Sot Online)