Ju mund ta përdorni aspirinën në shumë mënyra befasuese! A e dini këtë?

  • E.K /
  • 14 August 2021 - 09:51
Ju mund ta përdorni aspirinën në shumë mënyra befasuese! A e dini këtë?

Me dhimbje koke, ethe dhe sëmundje të tjera fizike, ne shpesh përdorim një aspirinë. Lehtëson dhimbjen dhe mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit. Sidoqoftë, ka shumë mënyra të tjera për të përdorur aspirinën.

Aspirina mund të jetë e dobishme, jo vetëm si ilaç, por edhe për detyrat shtëpiake.

Flokët e dëmtuar

A janë flokët të thatë dhe të dëmtuar? Pastaj bëni një maskë ushqyese, duke përzier një aspirinë në një filxhan me ujë të ngrohtë, i cili do t’i lërë flokët tuaj të shkëlqyeshëm dhe të shëndetshëm. Kur aspirina të tretet, shpërndani përzierjen në lëkurën e kokës dhe pjesën tjetër të flokëve. Lëreni të veprojë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni mirë. Nëse vuani nga zbokthi, gjithashtu mund të përzieni dy aspirina të bluara me shampon tuaj. Flokët tuaj do të jenë përsëri në gjendje optimale.

Shkallë sapuni

Kur keni qenë duke notuar në banjë për një kohë, shpesh krijohet një depozitë e bezdisshme sapuni rreth vaskës. Për ta pastruar këtë, thjesht shtoni pesë aspirina në detergjentin tuaj të rregullt. Spërkateni përzierjen në peshore dhe lëreni të qëndrojë për gjysmë ore. Shpëlajeni vaskën me pak ujë të ngrohtë dhe vaska juaj do të shkëlqejë si kurrë më parë!

Lëkura e trazuar

Aspirina ka një efekt antiinflamator dhe mund të ndihmojë në qetësimin e lëkurës. Përzieni 2 deri në 3 aspirina me pak lëng limoni në një gotë. Vendoseni përzierjen në zonat e trazuara të lëkurës dhe lëreni për disa minuta. E rëndësishme: mos e lini këtë përzierje në lëkurën tuaj kur qëndroni në diell.

Njolla djerse

Është shumë e bezdisshme nëse ka njolla kokëfortë djerse në rrobat tuaja. Të dy njollat dhe aroma e djersës nuk janë gjithmonë të lehta për t’u hequr. Ju mund ta bëni këtë duke përzier disa aspirina me ujë të ngrohtë dhe duke e aplikuar atë në njollën e djersës në veshje. Lëreni përzierjen të veprojë për 24 orë dhe më pas lani rrobat sipas udhëzimeve të larjes së prodhuesit. Nuk ka më njolla djerse!

(Kosova Sot Online)