Mësoni 5 ndryshime të vogla dietike për të humbur gjysmë kilogrami në javë

  • G.G /
  • 16 shtator 2021 - 08:22
Mësoni 5 ndryshime të vogla dietike për të humbur gjysmë kilogrami në javë

Pothuajse gjithmonë fillon me një ndjenjë pesimizmi.

Dieta, 3 rrokje, shumë ndryshime, një kufizim i përgjithshëm. A po e teproni? Kur humbja normale e peshës është mesatarisht gjysmë kilogrami në javë, pse bëni gjëra të çmendura që nuk mund t’i ndiqni për një kohë të gjatë, të cilat mund të mos jenë të mira për metabolizmin tuaj? fillon ngadalë dhe me përulësi, duke aplikuar ndryshime të vogla por të zgjuara, jo aq radikale, përmes të cilave ju do të zvogëloni kaloritë pa ndryshuar në mënyrë drastike mënyrën e të ushqyerit.

Ju do t’i kombinoni ato me një rritje të aktivitetit tuaj fizik. Shkoni për një shëtitje me biçikletë, një vrap të qetë dhe përpiquni të lëvizni sa më shumë gjatë ditës.

Gjysmë kilogram në javë: Filloj me vezë për mëngjes

Ju mund të keni mësuar të hidhni një djathë dhe një proshutë në bukë për mëngjes dhe çdo gjë tjetër që ju duket problematike, por hedhja e një veze të tërë dhe 1-2 të bardhave të vezëve në një tigan që nuk ngjit nuk është aq e vështirë sa mendoni. Sipas hulumtimit, njerëzit që hanë vezë në mëngjes, konsumojnë 164 kalori më pak gjatë ditës sesa ata që i hedhin në bukë dhe djathë. Një fillim i mirë për të humbur gjysmë kilogramë në javë.

Hiqeni sheqerin në kafe dhe pije

Një lugë sheqer i bardhë ka 20 kalori. Nëse, për shembull, pini 3 filxhanë kafe në ditë, nga e moderuar në e ëmbël, duke hequr sheqerin, keni kursyer 60-180 kalori në ditë. Nëse shtoni qumësht, sigurohuni që të ketë yndyrë të ulët, jo të plotë.

Gjysmë kilogram në javë: Mos u ngopni me sanduiçe

Dolli është zgjidhja e lehtë, edhe sanduiçe, por shumë bukë miku im, pasi jo gjithmonë mund të kontrolloni nëse djathi është me yndyrë të ulët, gjeldeti i zier me suxhuk dhe sa kalori ka salca e majonezës. Në vend të kësaj, hani një pjesë bishtajore ose një omëletë me perime ose ndonjë proteinë tjetër që preferoni. Rregulli i përgjithshëm është që të shmangni karbohidratet sa më shumë që të jetë e mundur. Ato lejohen në 2 nga 3 vaktet tuaja kryesore.

Lërini patatet e skuqura, bëni kokoshka

Krisurët dhe patatet e skuqura janë të këndshme, kokoshkat e kinemasë janë edhe më të shijshme me kripë dhe gjalpë të pakufizuar, por nëse doni të humbni peshë dhe të mbani zakonin tuaj të preferuar për të ngrënë, bëni kokoshka në shtëpi me misër dhe pak vaj ulliri. Ju hani dy gota pa keqardhje. Do të keni gjysmë kilogrami në javë për argëtim.

Hani 5 porcione fruta dhe perime dhe pastaj gjithçka tjetër

Humbja e peshës do të pasohet nga lodhja dhe lodhja e vazhdueshme. Jepini përparësi konsumit të tyre dhe hani atë që dëshironi më pas. Ndjenja e ngopjes do të çojë në një trajtim më të qetë të ushqimit. Dhe para se të bëni ndonjë gabim, pini një gotë ujë dhe hani disa tranguj me uthull.

(Kosova Sot Online)