10 problemet serioze që i shkaktoni shëndetit nëse nuk konsumoni ujë mjaftueshëm

  • E.K /
  • 03 October 2021 - 08:14
10 problemet serioze që i shkaktoni shëndetit nëse nuk konsumoni ujë mjaftueshëm

Nuk ka asgjë tjetër më të shëndetshme për trupin tuaj se sa të konsumoni një gotë ujë çdo gjysmë ore. Kjo nuk do të thotë që ju duhet ta përcaktoni me orar, por është mirë që ta kompensoni herë pas here. Nëse nuk konsumoni sasitë e nevojshme të ujit, në trupin tuaj do të hasni disa probleme serioze. “Bright Side” ju rendit disa prej tyre.

1- Goja qëndron e thatë

2- Lëkura thahet

3- Jeni shumë i dehidratuar

4- Rrathët e syve krijojnë rrudha për shkak të tharjes

5- Dhimbje të kockave

6- Bie masa muskulore

7- Sëmundjet e ndryshme qëndrojnë më gjatë

8- Ndjeheni të lodhur dhe të përgjumur

9- Etja shkakton probleme edhe me urinë

10- Nëse nuk konsumoni ujë në trupin tuaj rritet aciditeti dhe nisin dhimbjet e stomakut.

(Kosova Sot Online)