Sekreti absolut për dhëmbët e bardhë: Provoni këtë recetë të bërë në shtëpi dhe do të argëtoheni

  • A.P /
  • 25 November 2021 - 14:45
Sekreti absolut për dhëmbët e bardhë: Provoni këtë recetë të bërë në shtëpi dhe do të argëtoheni

Shëndeti ynë oral është shumë i rëndësishëm për mirëqenien tonë të përgjithshme dhe mbajtja e higjienës së mirë orale do të parandalojë pushtimin e baktereve dhe toksinave. Prandaj, është jetike të mbajmë dhëmbët tanë të shëndetshëm, të eliminojmë gurët dhe të parandalojmë sëmundjet dhe infeksionet e mishrave të dhëmbëve.

Për fat të mirë, ekziston një mënyrë natyrale tepër efektive për të zgjidhur të gjitha problemet tuaja dentare dhe për të mbajtur shëndetin tuaj oral në gjendje të mirë. Një dentist zbulon këtë metodë të mahnitshme që kushton pak dhe premton të rivendosë buzëqeshjen e bardhë, të ndritshme dhe të shëndetshme!

Do t’ju duhet:

1 lugë gjelle sodë buke

Ose një filxhan peroksid hidrogjeni

gargarë antiseptike

Ose një lugë çaji kripë

Ujë i nxehtë

Pe për të pastruar dhëmbët

Furçë dhëmbësh

Udhëzime:

Në një filxhan, përzieni një lugë gjelle sodë buke me gjysmë lugë gjelle kripë. Më pas lagni furçën e dhëmbëve me pak ujë dhe zhytni mirë në këtë përzierje. Më pas lani dhëmbët me kujdes për 5 minuta.

Përzieni gjysmë filxhani peroksid hidrogjeni me gjysmë filxhani ujë të ngrohtë dhe shpëlajeni gojën me këtë tretësirë ​​për një minutë. Më pas pështyjeni dhe shpëlajeni me gjysmë gote ujë të ftohtë.

Përdorni fillin me fill me shumë kujdes për të mos irrituar mishrat e dhëmbëve dhe fërkoni pllakën midis dhëmbëve. Lëvizni fillin me fill me kujdes nga njëra anë në tjetrën për të shmangur dëmtimin dhe acarimin e mishrave të dhëmbëve.

Në fund, shpëlajeni gojën me një gargarë antiseptike.

Kjo metodë do të largojë gurët, do të zbardh dhëmbët tuaj, do të parandalojë gingivitin dhe shëndetin oral. Tani vetëm buzëqeshni! 

(Kosova Sot Online)