Ja çka e shkakton errësimin e nënsqetullave dhe si ta trajtoni atë

  • E.K /
  • 01 dhjetor 2021 - 10:54
Ja çka e shkakton errësimin e nënsqetullave dhe si ta trajtoni atë

Nënsqetullat e errëta mund t’ju bëjë të ndiheni në siklet, dhe gjithashtu të shmangni fustanet dhe bluzat pa mëngë. Por a e dini se çfarë mund të shkaktojë errësimin e lëkurës nën krahë?

Kohët e fundit, dermatologia indiane, Madhuri Agarëal, ka treguar se si deodorantët me bazë alkooli mund t’ju errësojnë sqetullat.

Dermatologia shpjegoi se deodorantët shkaktojnë errësim të lëkurës për shkak të hiperpigmentimit post-inflamator.
“Hiperpigmentimi çon në prodhimin e melaninës (pigmenti që errëson lëkurën) dhe errësimi fillon”, shtoi ajo.

Nëse keni nënsqetulla të errëta, nuk keni më arsye të shqetësoheni pasi ekspertja ndau disa zgjidhje të shpejta dhe efektive për t’i ndriçuar ato.

Xhel aloe vera

Zbut lëkurën e përflakur dhe zbardh sqetullat. Prisni një gjethe të freskët aloe vera, nxirrni pak xhel dhe aplikojeni në sqetulla për 15-20 minuta. Lëreni të thahet dhe më pas lajeni. Praktikoni këtë një herë në dy ditë për rezultate efektive.

Krem ndriçues
Sigurohuni që të keni pastruar zonën e pigmentuar në sqetullat tuaja. Nëse rruani nënsqetullat, sigurohuni që të mos bëni rruajtje të thatë pasi kjo do të shtojë acarimin e lëkurës.

Shtoni kremra zbardhues që përmbajnë hidrokinon, niacinamid, retinol, acid azelaik ose acid kojic. Kjo do të përmirësojë strukturën dhe tonin dhe do të ndriçojë pjesën e errët.

Peeling dhe laser

Këto janë trajtime të shpejta dhe të sigurta që bëhen në klinikat dermatologjike. Pjesa më e mirë për këtë është se rezultatet janë të dukshme në vetëm disa seanca me kohë shumë minimale. Duke i dhënë lamtumirën këtij shqetësimi.

(Kosova Sot Online)