Gratë që vuajnë nga zemra pësojnë humbje kujtese më shumë se burrat

  • E.K /
  • 07 January 2022 - 10:36
Gratë që vuajnë nga zemra pësojnë humbje kujtese më shumë se burrat

Sipas një studimi, gratë e moshës së mesme me sëmundje zemre vuajnë më shumë se burrat nga problemet e kujtesës.

Studiuesit amerikanë bënë këtë zbulim të fundit edhe pse burrat kanë më shumë gjasa të vuajnë nga problemet e zemrës, diabeti dhe presioni i lartë i gjakut.

Shkencëtarët analizuan 1,857 vullnetarë, të cilët ishin të moshës 50 deri në 69 vjeç.

Pjesëmarrësit u vlerësuan për tre vjet dhe iu nënshtruan testeve për kujtesën, gjuhën etj.

Sëmundja e zemrës u shoqërua me një rënie më shumë se dyfish më të madhe në kujtesë për gratë krahasuar me burrat. 

(Kosova Sot Online)