3 ushqime që mund t’i hash në mes të natës pa u ndjerë hiç në faj

  • G.G /
  • 11 February 2022 - 10:35
3 ushqime që mund t’i hash në mes të natës pa u ndjerë hiç në faj

Disa nutricionistë besojnë se vaktet e vona lidhen drejtpërdrejt me shtimin në peshë.

Megjithatë, disa njerëz vërtet kanë nevojë për një vakt të vonë.

Është e rëndësishme të zgjidhni një ushqim me proteina për të ndihmuar në kontrollin e sheqerit në gjak dhe për të ndjerë kënaqësi.

Ekspertët këshillojnë që vakti i fundit i ditës të ndahet nga gjumi ose të hani jo më vonë se një orë para se të shkoni në shtrat.

A ju ndodh që stomaku juaj të dërgojë sinjale se është bosh dhe kur keni shkuar në shtrat? Këtu ju njohim me 3 ushqimet që duhet të hani, nëse keni vërtet nevojë para se të shkoni në shtrat.

Arra

Proteina, vitamina E, fibra, minerale, acide yndyrore të pangopura gjenden të gjitha në arrat dhe vetëm një grusht arra përmban pothuajse dy herë më shumë antioksidantë se e njëjta sasi e çdo arra tjetër.

Banane

Ato përmbajnë kalium, i cili relakson muskujt, por edhe triptofan, i cili do të përmirësojë gjumin.

Banania me gjalpë kikiriku është një kombinim i mrekullueshëm para gjumit sepse në fakt mund t’ju ndihmojë të flini më mirë.

Kos me fruta

Kosi grek me bajame dhe manaferra është një zgjedhje e shkëlqyer, sepse ato përmbajnë si proteina, ashtu edhe yndyrna dhe karbohidrate të shëndetshme.

(Kosova Sot Online)