Kumbullat e thata parandalojnë problemet me kockat, flokët dhe mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë

  • E.K /
  • 24 February 2022 - 08:44
Kumbullat e thata parandalojnë problemet me kockat, flokët dhe mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë

Të ngarkuara me lëndë ushqyese që mbrojnë kockat tuaja dhe përmirësojnë mirëqenien tuaj të përgjithshme, kumbullat e thata mund të jenë një nga ushqimet më të rëndësishme për plakjen e shëndetshme.

Çfarë janë kumbullat e thata?

Shumëllojshmëria më e zakonshme janë kumbullat evropiane (emri shkencor: Prunus domestica), të cilat me gjasë kanë origjinën nga Lindja e Mesme. Njerëzit i kanë përdorur ato për të promovuar një sistem të shëndetshëm të tretjes dhe për të zvogëluar rrezikun e shumë sëmundjeve për shekuj.

Përfitimet ushqyese të kumbullave të thata

Kumbullat e thata përmbajnë një sasi të mirë sheqeri, por ato janë gjithashtu të mbushura me fibra, të cilat ngadalësojnë përthithjen e sheqerit në qarkullimin e gjakut. Fibrat gjithashtu mund të ndihmojnë në luftimin e kapsllëkut dhe problemeve të tjera të tretjes si hemorroidet, të cilat janë të zakonshme tek të moshuarit.

Fibrat gjithashtu ndihmojnë në rritjen e baktereve të dobishme në zorrë, të cilat mund të kontribuojnë në humbjen e peshës. Përveç kësaj, hulumtimet tregojnë se ajo nxit ngopjen, duke ju bërë më pak të prirur për të ngrënë tepër. Vetëm ½ filxhani me kumbulla të thata përmban gjashtë gram fibra, që është një dozë e madhe.

Kumbullat e thata janë gjithashtu të larta në lëndë ushqyese të tjera jetike, si kaliumi (i cili ndihmon në tretjen dhe presionin e gjakut) dhe vitamina të tjera kyçe si vitamina A, K, B-6, niacina dhe hekuri.

Si kumbullat e thata mund të nxisin kocka të forta te gratë e moshuara?

Kur bëhet fjalë për shëndetin e muskujve dhe kockave tuaja, kumbullat e thata janë një shtesë e shkëlqyer për dietën tuaj. Arsyeja? Ato përmbajnë bor, një mineral i nevojshëm për ndërtimin e kockave dhe muskujve.

Sipas një rishikimi shkencor të vitit 2022 nga Advances in Nutrition, një revistë akademike e Oksfordit, kumbullat e thata janë anti-inflamatore dhe funksionojnë si antioksidantë në trup. Duke reduktuar inflamacionin, lëndët ushqyese në kumbullat e thata mund të reduktojnë stresin oksidativ në qelizat e kockave. Kjo nga ana tjetër promovon dendësi më të mirë minerale të kockave, veçanërisht në gratë pas menopauzës.

Hulumtimet e mëparshme e mbështesin këtë teori. Siç tregohet në një studim të vitit 2016 nga Osteoporosis International, konsumimi i kumbullave të thata ndihmoi në parandalimin e humbjes së masës kockore te gratë pas menopauzës që ishin osteopenike (humbja e kockave të shkaktuara nga plakja). Edhe më mbresëlënëse? Për të parë rezultatet, këtyre grave iu desh të hanin vetëm pesë deri në gjashtë kumbulla të thata në ditë. Plus, një studim tjetër nga Scientific Reports tregoi se konsumimi i kumbullave të thata reduktoi efektet e rrezatimit në masën kockore.

Përfitimet e bukurisë së kumbullave të thata: Lëkurë e shëndetshme, reduktim i rënies së flokëve

Për shkak se ato janë të ngarkuara me hekur, kumbullat e thata kanë gjithashtu shumë përfitime bukurie. Mungesa e hekurit, e cila është shumë e zakonshme te gratë e moshuara, shkakton dëmtim oksidativ në lëkurë, duke çuar në më shumë rrudha, vija të holla dhe një pamje të bukur. Mungesa e hekurit mund të kontribuojë gjithashtu në rënien e flokëve. Shtoni përsëri hekurin në dietë duke konsumuar disa kumbulla të thata dhe antioksidantët në fruta do të dërgojnë oksigjen në qelizat e dëmtuara të lëkurës dhe në gjëndrat e flokëve.

Mbi të gjitha, gjëja më e mirë për kumbullat e thata mund të jetë se nuk keni nevojë të hani shumë prej tyre. Në shumicën e studimeve të përmendura, pjesëmarrësit hëngrën vetëm pesë kumbulla të thata në ditë për të parë ndryshimet.

(Kosova Sot Online)