Pozicionet më të mira të gjumit që i sjellin dobi trupit tuaj

  • E.K /
  • 08 March 2022 - 09:04
Pozicionet më të mira të gjumit që i sjellin dobi trupit tuaj

Gjumi mund të jetë jashtëzakonisht i dobishëm për ne, trupin tonë dhe sistemin tonë imunitar, por ne mund të anashkalojmë lehtësisht pozicionin në të cilin jemi duke fjetur. Në fakt, pozicioni luan një rol të madh në cilësinë e gjumit tuaj dhe nëse po zgjoheni të lodhur, të lënduar ose me dhimbje, është koha jeni të vetëdijshëm për pozicionet e ndryshme dhe të mirat dhe të këqijat e tyre.

Pozicioni i fetusit

Pozicioni i fetusit është më i popullarizuari dhe për arsye të mirë. Nuk është vetëm e rehatshme, por ndihmon edhe me dhimbjet e shpinës, është e mrekullueshme për ju nëse jeni shtatzënë dhe redukton gërhitjen. Megjithatë, sigurohuni që qëndrimi juaj të jetë i lirshëm ose rrezikoni të ndiheni të lënduar në mëngjes.

Me shpinë

Gjumi me shpinë ofron përfitimet më të shumta shëndetësore, pasi mbron shtyllën kurrizore dhe mund të lehtësojë dhimbjet e ijëve dhe gjurit. Ai e mban trupin tuaj në një shtrirje të barabartë, gjë që redukton presionin e panevojshëm në shpinë dhe nyje. Për përfitime të mëtejshme shëndetësore, shtoni një jastëk pas gjunjëve për të ndihmuar në mbështetjen e kthesës natyrale të shpinës.

Me stomak

Gjumi me bark nuk është aspak pozicioni më i dobishëm. Ndërsa mund të zvogëlojë gërhitjen dhe të ndihmojë njerëzit me apnea të gjumit, ai gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje në shpinë dhe qafë. Mund të shkaktojë gjithashtu stres në nyje, duke ju bërë të zgjoheni të lënduar dhe të lodhur. Nëse dëshironi të lehtësoni dhimbjen e shpinës, mund të provoni të vendosni një jastëk poshtë barkut.

(Kosova Sot Online)