Vrapim apo ecje? Zbuloni ushtrimet më të mira për humbje peshe

  • G.G /
  • 10 June 2022 - 11:11
Vrapim apo ecje? Zbuloni ushtrimet më të mira për humbje peshe

Problemit të përjetshëm nëse vrapi apo ecja janë më të mira për humbje peshe, i është përgjigjur Harvard-i. Vrapimi do t’ju ndihmojë të digjni më shumë kalori në më pak kohë, por ecja është gjithashtu një formë e shkëlqyer ushtrimi për shumicën e njerëzve.

Megjithëse mund të duket e qartë se vrapimi djeg më shumë energji dhe është një formë kardio më kërkuese, ka faktorë të rëndësishëm që duhet të keni parasysh për t’u siguruar që gjithmonë ta shikoni një shëtitje të mirë si një stërvitje.

Të dyja metodat kanë një sërë përfitimesh:

Përmirësimi i shëndetit kardiovaskular

Kolesterol i ulur

Ulja e rrezikut të presionit të lartë të gjakut dhe diabetit

Humbje peshe

Muskujt e tonifikuar, veçanërisht në pjesën e poshtme të trupit

Si vrapimi ashtu edhe ecja me një ritëm të shpejtë janë të dobishme për shëndetin tuaj mendor. Ecja ndihmon për të sjellë paqen e brendshme dhe nxit relaksimin ndërsa vrapimi ofron një lloj euforie për shkak të sfidës me të cilën përballet trupi. Ashtu si me çdo aktivitet fizik, vrapimi dhe ecja ofrojnë një sërë avantazhesh shtesë që mund ta bëjnë një aktivitet më tërheqës ose më të përshtatshëm për një person individual.

Vrapi nuk është për të gjithë

Thënë kështu, shumë njerëz zgjedhin të dalin për vrap, trupat e të cilëve demonstrojnë avantazhet shëndetësore të ofruara nga vrapimi. Megjithatë, ka kushte dhe sëmundje që mund ta bëjnë këtë aktivitet më pak se ideal për të gjithë.

Duke qenë se është një sport me ndikim të lartë, mund të shkaktojë lëndime dhe probleme për njerëzit me kyçe të dobëta, të cilët mund të përfundojnë duke vuajtur nga artroza. Mund të jetë gjithashtu i dëmshëm ose i dhimbshëm për njerëzit me probleme me shpinën. Në këto raste, ecja është alternativa më e mirë për të reduktuar rrezikun.

(Kosova Sot Online)