TOP ushqimet detoksifikuese që duhet t’i shtoni në dietën tuaj

  • E.K /
  • 12 July 2022 - 12:37
TOP ushqimet detoksifikuese që duhet t’i shtoni në dietën tuaj

Trupat tanë bëjnë një punë mjaft të mirë të detoksifikimit. Kjo është ajo që mëlçia, zorra e trashë dhe shumë organe dhe procese të tjera janë programuar të bëjnë. Sidoqoftë, në botën moderne të sotme, toksinat janë kudo, gjatë gjithë kohës.

Pas pushimeve, ne të gjithë kërkojmë një ndihmë shtesë për të pastruar trupin tonë dhe nutricionistja naturopatike, Dr. Simoné Laubscher për Poosh, ka ndarë aleatët e saj të preferuar ushqimorë për të shtuar në dietën tonë.

    Hudhra

“Hudhra është kaq e mrekullueshme për të mbështetur detoksifikimin për shkak të vetive të saj antibakteriale, antivirale dhe antibiotike. Dhe përmban alicinë, e cila është e shkëlqyeshme për pastrimin e mëlçisë dhe rritjen e qelizave të bardha të gjakut, duke mbështetur kështu sistemin tuaj imunitar gjithashtu”.

    Kurkumi

“Komponenti aktiv në shafranin e Indisë është një pastrues i radikalëve të lirë dhe i mrekullueshëm për të zvogëluar inflamacionin dhe për të lehtësuar detoksifikimin”.

    Hibiskusi

“Hibiscusi mbështet detoksifikimin, veçanërisht mëlçinë, duke rritur enzimat detoksifikuese të ilaçeve për të zvogëluar ngarkesën tuaj toksike, dhe është shumë ushqyese edhe për gjakun tuaj. Ju mund të pini hibiscus në formë çaji, i cili është i shijshëm dhe i thartë. ” Pini vetëm ose përzieni me trëndafil të tharë ose hithër pwr efekt maksimal.

    Angjinarja

“Angjinarja mbron mëlçinë tuaj nga dëmtimi dhe nxit rritjen e indeve të reja të mëlçisë – një aftësi e mrekullueshme restauruese. Ato gjithashtu rrisin prodhimin e biliare, e cila ndihmon në largimin e toksinave të dëmshme nga mëlçia juaj dhe mbështet tretjen. ”

    Limoni dhe xhenxhefili

“Më pëlqen ky kombinim dhe rekomandoj që të gjithë pacientët e mi ta fillojnë ditën me 500 ml ujë të ngrohtë me lëng limoni të freskët dhe xhenxhefil-është detoksifikuesi përfundimtar i mëlçisë. Meqenëse jemi agjëruar gjatë natës, ai ndihmon në lidhjen me toksinat, duke i nxjerrë ato jashtë përmes sistemit tonë urinar. Të dyja janë të mbushura me antioksidantë, të cilët ngadalësojnë plakjen dhe zvogëlojnë dëmtimin e ADN –së”.

(Kosova Sot Online)