7 sëmundje misterioze për të cilat nuk ka ende një shpjegim

  • E.K /
  • 16 September 2022 - 13:20
7 sëmundje misterioze për të cilat nuk ka ende një shpjegim

Sëmundjet masive sociogjenike – të njohura edhe si histeri masive , histeri epidemike ose ngjitje histerike ndodhin kur simptomat pa një shkak të qartë mjekësor përhapen midis anëtarëve të një komuniteti.

“Mendoni, si efekti placebo, por në të kundërt,” thotë Dr. Robert Bartholomeë, një lektor nderi i lartë në Departamentin e Mjekësisë Psikologjike në Universitetin e Auckland.

Për shekuj me radhë, shoqëritë njerëzore kanë kërkuar të identifikojnë shkakun e histerisë masive. Gjyqet e shtrigave të Salem akuzuan gratë për magji. Gjatë kulmit të ankthit të Luftës së Dytë Botërore, banorët e Mattoon, Illinois, kishin frikë nga një agjent mashtrues që përdorte gaz helmues.

“Histeritë masive dhe paniku social janë barometra të kohës dhe pasqyrojnë frikën tonë kolektive”, thotë Bartolomeu.

Shkaqet e imagjinuara pas këtyre simptomave reale zbulojnë ankthet e çdo epoke. Këtu janë shtatë raste të tilla gjatë historisë.

1. Murtaja e vallëzimit e vitit 1518

Gjithçka filloi në një ditë vere në Strasburg, kur Frau Troffea filloi të kërcente në rrugë dhe nuk u ndal për gati një javë. Brenda një muaji, 400 qytetarë të qytetit lindor francez u goditën me dëshirën për të kërcyer derisa u rrëzuan. Dhe ata vdiqën nga goditjet, sulmet në zemër dhe rraskapitja.

Autoritetet urdhëruan që të prekurit të kërcejnë ditë e natë për të dëbuar demonët e tyre, madje duke ndërtuar një skenë dhe duke punësuar kërcimtarë dhe muzikantë. Kjo çoi në një furi edhe më të madhe. Versionet e murtajës së kërcimit u përhapën në Gjermani, Holandë dhe Zvicër.

Disa historianë propozuan që kërcimtarët mund të kishin gëlltitur aksidentalisht ergot, një myk toksik që sjell spazma – por kjo nu të shpjegonte përhapjen maive tyre. Aty ende besojnë në”mallkimin e vallëzimit” të Shën Vitusit.

2. Gjyqet e shtrigave të Salem, 1692-1693

Në janar 1692, nëntë vjeçarja Elizabeth Parris dhe kushërira e saj, 11-vjeçarja Abigail Ëilliams, filluan të sulmoheshin në Salem Village.

Një mjek i thirrur në vendngjarje i shpalli kushërirat e magjepsura; së shpejti, vajzat në të gjithë fshatin Salem po përjetonin sulme. Duke kërkuar për një kok turku faji u përqendrua te gratë dhe gjashtë burra në qytet, duke filluar me Tituba, një grua e skllavëruar në familjen Parris, dhe duke u shtrirë tek banorët e perceptuar si “të tjerë” ose kërcënues për status quo-në e brishtë. Magjistarja e fundit e Salem u fal 329 vjet pas dënimit të saj.

3. Epidemia e Dridhjes së Shkrimit e 1892

Në vitin 1892, duart e nxënëseve në Groß Tinz të Gjermanisë filluan të dridheshin në mënyrë të pakontrolluar kur përpiqeshin të shkruanin. Disa përjetuan amnezi dhe ndërgjegje të ndryshuar. Një vit më pas, studentët në Bazel të Zvicrës filluan të dridheshin.

“Kjo ishte rezultat i drejtpërdrejtë i një metode të re mësimore, e cila e shikonte mendjen si një muskul që kishte nevojë për stërvitje. Ushtrimet e lodhshme dhe të përsëritura shkaktuan një dëmtim fizik tek studentët. Kjo ishte një mënyrë e nënndërgjegjeshme për të dalë nga klasat e frikshme të shkrimit,” thotë Bartholomeë.

4. Gasser i çmendur i Mattoon, 1944

Gjatë kulmit të paranojës së Luftës së Dytë Botërore, qyteti Mattoon, Illinois u mbush me raporte të një burri misterioz që spërkati gaz mbi viktimat. E para ishte Aline Kearney, e cila përshkroi një erë të neveritshme dhe të ëmbël në dhomën e gjumit që çoi në paralizë të këmbëve dhe pjesës së poshtme të trupit.

Kur burri i Kearney u kthye nga puna atë natë, ai pa një të huaj jashtë shtëpisë së tyre. Historia e Kearneys u botua në faqen e parë të gazetës lokale, e cila shpalli se ekzistonte një ” njeri misterioz”. Së shpejti, i gjithë qyteti u mbush me raporte për pamjen e tij dhe simptoma të ngjashme. E vetmja gjë që po udhëtonte më shpejt, ishte lajmi për udhëtarin, i cili preku tituj botërorë dhe nxiti panik. Sulmuesi misterioz nuk u gjet kurrë.

5. Epidemia e insekteve të qershorit të vitit 1962

Në qershor të vitit 1962, 60 punëtorë në një fabrikë tekstili në SHBA filluan të uleshin me simptoma të çuditshme: skuqje, vjellje dhe mpirje. Mediat u mblodhën shpejt mbi këtë histori, duke e quajtur atë ” Murtaja e Qershorit ” për insektet që punëtorët besonin se po i sëmurnin. Megjithatë, entomologët e thirrur në vendngjarje nuk gjetën asnjë gjurmë të insekteve të qershorit.

Psikologët që intervistuan punëtorët e sëmurë zbuluan se më shumë se 90 përqind e viktimave punonin në të njëjtën turn , shumica punonin jashtë orarit dhe se 50 prej tyre filluan të raportonin simptomat e tyre vetëm pasi kishin parë mbulimin mediatik të shpërthimit. Stresi, së bashku me fuqinë e sugjestionimit, ishin fajtorët e mundshëm.

6. Epidemia e të qeshurit në Tanganyika, 1962

Pas ndryshimeve gjithëpërfshirëse pas një lufte të fituar me vështirësi për pavarësi nga Britania në vitin 1961, territori i Afrikës Lindore i njohur tashmë si Tanzania mbylli shkollat ​​e tij për javë të tëra pasi dhjetëra nxënëse e gjetën veten të paaftë për të pushuar së qeshuri.

Deri në fund të epidemisë, mbi 1000 njerëz u përfshinë dhe katër shkolla u detyruan të mbyllen përkohësisht. Nuk ishte një çështje për të qeshur. Studentët e stresuar shfaqën gjithashtu skuqje, të fikët dhe probleme të frymëmarrjes. Diagnoza zyrtare ishte histeri masive.

7. Burrat majmun në Indi, 2001

Ndërprerjet e energjisë tronditën Delhi gjatë një valë të nxehti në maj 2001. Banorët që kërkonin lehtësim nga i nxehti duke fjetur në çatitë e tyre filluan të raportonin sulme nga një krijesë misterioze që dukej se ishte pjesërisht majmun, pjesërisht njeri. Viktimat, kryesisht burra me status të ulët socio-ekonomik, erdhën te mjekët me lëndime si shenja kafshimi.

Dy persona vdiqën nga rënia, nga frika – njëri nga çatia, tjetri nga një shkallë. Një raport mjekësor i porositur nga policia zbuloi se plagët ishin të vetëshkaktuara dhe histeria u ndez nga imazhet në media dhe thashethemet jashtë kontrollit që trembnin vendasit.

“Diagnoza e sëmundjes masive sociogjenike nga zyrtarët e shëndetit publik shpesh përballet me polemika dhe protesta publike sepse ekziston një stigmë që viktimat janë me probleme mendore, të çmendur ose duke u shtirur. Kjo nuk është e vërtetë. Sëmundja masive sociogjene nxitet nga një besim. Ne të gjithë kemi besime, prandaj ne jemi të gjithë viktima të mundshme”, thotë Bartolomeu.

(Kosova Sot Online)