Përzieni bananen me dy përbërës dhe pa ilaçe do të shëroni këtë gjendje!

  • E.K /
  • 14 January 2023 - 14:35
Përzieni bananen me dy përbërës dhe pa ilaçe do të shëroni këtë gjendje!

Shërimi i kollës kronike dhe bronkitisit janë gjithmonë problematik, madje edhe për mjekësinë tradicionale. Kjo përgatitje, recetën e të cilës e sjellim për juve përmban disa nga përbërësit më të fortë të cilët qetësojnë fytin dhe mushkëritë,e mund të shërojnë kollën dhe bronkitin në afatin më të shkurtë kohor.

Falë karakteristikave të mjaltit dhe bananeve, që janë përbërësit kryesor në këtë recetë, këtë përgatitje pos të rriturve mund t'jua shërbeni edhe fëmijëve. Njëkohësisht e pini ilaçin dhe shijoni shijen. Me këtë ilaç hiqni qafe dhimbjet në fyt, kollën e fortë, e madje edh problemet me lukth.

PËRBËRËSIT

400 ml ujë të vluar, - 2 banane mirë të pjekura, - 2 lugë mjaltë. Përgatitja: Së pari qëroni banane dhe e shtypni. Më pas, bananet i vendosni në enë dhe shtoni ujin e vluar. Përzieni. Masa le të qëndrojë për 30 minuta. Kur masa të jetë ftohur, ia shtoni mjaltin. Doza: Merrni nga 100 ml ilaç katër herë në ditë. Lehtësimin do ta ndjeni që pas ditës së tretë.

(Kosova Sot Online)