A keni dhimbje në këmbë?

  • A.P /
  • 16 March 2023 - 14:27
A keni dhimbje në këmbë?

Dhimbja në këmbë është një problem mjaft i zakonshëm që vjen nga shkaqe të ndryshme të mundshme. Mund të jetë rezultat i përdorimit të tepruar, konsumit, një gjendjeje themelore mjekësore ose një dëmtimi që prek kockat, indet e buta, nervat ose enët e gjakut në këmbë. Sipas Qendrës për Kirurgji Ortopedike dhe Mjekësi Sportive, dhimbja e këmbës zakonisht ndalet vetë ose me masa të caktuara vetë-mjekimi.

Megjithatë, ka raste që kërkohet një vizitë te ortopedi për ndërhyrje të shpejtë. Duke qenë se një ortoped është i specializuar në diagnostikimin dhe trajtimin e lëndimeve dhe kushteve që prekin kockat dhe indet e buta, kërkimi i ndihmës së tij mund të kontribuojë në shmangien e komplikimeve të padëshiruara.

 

Kur duhet ta vizitoni mjekun?


Ekspertët thonë se është më mirë të shkoni te mjeku nëse shfaqen simptomat e mëposhtme:

deformim i dukshëm i gjurit ose i kyçit të këmbës
mpirje dhe/ose dobësi në këmbë
ngurtësimi i gjurit.

Siç shpjegojnë mjekët, nëse përjetoni mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash ose dhimbje torturuese në këmbë, të cilat mund të përshkruhen si një goditje ose goditje elektrike, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, mund të tregojë dhimbje të nervit shiatik, një grup simptomash që tregojnë një problem themelor mjekësor si një hernie diskale ose spondilolistezë. (kur një nga kockat e vertebrës suaj rrëshqet nga vendi).

Po kështu, dhimbja ose ngurtësimi i gjurit që mund të përkeqësohet në mëngjes ose pas pushimit janë disa nga simptomat më të zakonshme të artritit. Kur nuk trajtohet, artriti i gjurit mund të çojë në invaliditet


(Kosova Sot Online)