Ja pse bajamet duhet të jenë të preferuarat tuaja

  • A.P /
  • 26 September 2023 - 14:40
Ja pse bajamet duhet të jenë të preferuarat tuaja

Sa herë keni arritur tek të gjitha llojet e arrave, por jo të bajameve, duke menduar se këto të fundit kanë yndyrë të lartë. Tani një studim i ri nga Universiteti i Australisë Jugore ka treguar se ju mund të hani bajame dhe gjithashtu të humbni peshë, në mënyrë mjaft të sigurt.

Në studimin më të madh të këtij lloji, studiuesit zbuluan se përfshirja e bajameve në një dietë të kufizuar nga energjia jo vetëm që i ndihmoi njerëzit të humbnin peshë me 7 kilogramë, por gjithashtu përmirësoi shëndetin e tyre kardiometabolik.

 

Si funksionojn bajamet për humbje peshe

“Bajamet janë të pasura me proteina dhe fibra, të cilat të dyja i japin vlerë ngopjes, që do të thotë se ju mbajnë të ngopur më gjatë, parandalojnë dhimbjet e shpeshta të urisë dhe, për rrjedhojë, ju mbajnë larg prirjes tuaj për të pasur ushqime të padëshiruara të ngarkuara me yndyrna. Kështu që kjo ju ndihmon të mbani objektivat tuaja për humbjen e peshës, “thotë Dr Priyanka Rohatgi, nutriciste.

Pse nuk duhet të shqetësoheni për yndyrën e mirë

“Bajamet gjithashtu kanë një përmbajtje të lartë yndyre. Dhe megjithëse yndyra është e shëndetshme, ekziston një keqkuptim se shumë gjë e mirë është gjithashtu e keqe për peshën trupore. Por yndyra e mirë merr më shumë kohë për t’u tretur sesa karbohidratet dhe proteinat. Pra, ngrënia e yndyrave të shëndetshme mund të ndihmojë në kontrollin e mbingrënies së pakontrolluar dhe të ushqimit të lehtë. Yndyra ka nëntë kalori për gram, ndërsa karbohidratet përmbajnë katër kalori për gram. Kjo do të thotë që ju ndiheni të ngopur me gjysmën e karbohidrateve me të cilat jeni mësuar nëse përfshini yndyrna të mira në dietën tuaj”, thotë Dr Rohatgi.


(Kosova Sot Online)