Shurupi për imunitet të fortë

  • E.K /
  • 22 November 2023 - 09:28
Shurupi për imunitet të fortë

Në periudhat e ftohta kohore më së shpeshti na dobësohet sistemi imun si dhe jemi më të prirë për t'u prekur nga sëmundjet sezonale. Nga disa përbërës natyralë, që i keni në shtëpi, mund të përgatitni shurup, që ndryshe quhet edhe si antibiotic natyral. Shijen e ka të fortë, po ashtu edhe efektin, nuk do të sëmureni, por nëse tashmë jeni sëmurë shumë shpejt do të shëroheni

PËRBËRËSIT:

- 1 thelb të hudhrës të shtypur

- 2 lugë xhenxhefil të bluar ose 1 lugë rrënjë xhenxhefili të gërryer

- ½ e lugës speca pikantë të bluar

- ½ e lugës kanellë të bluar

- 1 dl lëng limoni freskët të shtrydhur

- 2 lugë mjaltë

PËRGATITJA:

Së pari përzieni të gjithë përbërësit, me përjashtim të mjaltit, e në fund e përzieni edhe atë. E lini tri orë në temperature të dhomës, e më pas e vendosni në kavanoz prej qelqit, dhe ashtu të mbyllur e vendosni në frigorifer. Për forcimin e sistemit imun, çdo ditë merrni një lugë në mëngjes, në lukth të zbrazët. Nëse tashmë jeni ftohur, nga një lugë shurup merreni tri herë në ditë para shujtave.

(Kosova Sot Online)