Qumështi i artë – Pija që do t’jua ndryshojë jetën

  • E.K /
  • 28 February 2024 - 11:44
Qumështi i artë – Pija që do t’jua ndryshojë jetën

Shkencëtarët nga e mbarë bota kanë pranuar dobinë e kësaj pije, të cilën e preferojnë për konsumim të rregullt. Qumështi i artë përmban praninë e kurkuminës, mbretëreshës së mëlmesave.

Kurkumina ndihmon procesin e tretjes, ka veti antiinflamatore, ndihmon në parandalimin e diabetit, dhe humbjes së memories.

Qitni të gjithë këta përbërës në një enë, të cilën më pas vendoseni mbi zjarr. Përziejeni, e më pas largojeni nga zjarri, qiteni në një enë të qelqtë dhe vendoseni në frigorifer. Kur të ftohet pasta, shtoni edhe pak qumësht dhe vendoseni mbi zjarr të dobët. Duhet që qumështin e artë ta pini në bark të thatë, sipas dëshirës.

(Kosova Sot Online)