Kardiologu zbulon një ushqim të preferuar që është i mrekullueshëm për shëndetin e zemrës

  • S.A /
  • 12 April 2024 - 08:52
Kardiologu zbulon një ushqim të preferuar që është i mrekullueshëm për shëndetin e zemrës

Le të jemi të vërtetë: Djathi është një nga ushqimet e preferuara. Është i gjithanshëm dhe i shijshëm më vete ose si pjesë e një sallate, sanduiçi…

Megjithatë, kur jemi të fokusuar në shëndetin e zemrës, mendojmë të heqim djathin nga dieta jonë. Është e vërtetë që disa djathëra nuk janë shumë të mirë për zemrën tonë, por gjithsesi ka mundësi më të shëndetshme.

– Disa ushqime, si ato me përqindje të lartë të yndyrave të ngopura dhe natriumit, mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare – thotë për “Parad” kardiologu Dr. Cheng-Han Chen, transmeton "Kosova Sot Online ".

Në të kundërt, një dietë me bazë bimore e pasur me fibra dhe e ulët në yndyrna të ngopura mund të jetë e dobishme për shëndetin e zemrës.

Megjithatë, edhe pse djathi përmban yndyrë të ngopur dhe natrium, kardiologët thonë se ai mund të jetë ende pjesë e një diete të shëndetshme për zemrën.

Megjithatë, ai thekson: “Djathi që zgjidhni nuk duhet të jetë shumë i pasur me yndyra të ngopura dhe natrium dhe duhet të hahet me moderim”.

Dr. Chen ka zbuluar një lloj djathi që ai pretendon se është i mirë për shëndetin e zemrës.

Për shkak të përmbajtjes së ulët të natriumit dhe yndyrave të ngopura, mocarela është zgjedhja më e mirë e djathit.

– Mocarela është një burim i mirë i proteinave dhe kalciumit, madje përmban probiotikë që mund të përfitojnë shëndetin dhe imunitetin e zorrëve. Mocarela e freskët ka më pak yndyrë të ngopur dhe natrium se djathrat e tjerë – thotë doktor Chen.

Ai pretendon se mocarela është një nga djathrat më të mirë për shkak të përmbajtjes së ulët të natriumit dhe yndyrave të ngopura.

Për shembull, 28 gram mocarela përmban më shumë se gjashtë gram proteina, 143 miligramë kalcium, 138 miligramë natrium dhe rreth katër gram yndyrë të ngopur.

Sidoqoftë, duhet të shohim faktet e të ushqyerit në etiketën e mocarelës, pasi numri i natriumit mund të ndryshojë.

“Është mirë të shmangni mocarelën me shumë natrium sepse ajo mund të rrisë presionin e gjakut, përveç efekteve të tjera”, përfundoi Dr Chen.

(Kosova Sot Online )