Qumështi i artë – pija që do t’jua ndryshojë jetën

  • E.K /
  • 13 June 2024 - 09:05
Qumështi i artë – pija që do t’jua ndryshojë jetën

Shkencëtarët nga e mbarë bota kanë pranuar dobinë e kësaj pije, të cilën e preferojnë për konsumim të rregullt. Qumështi i artë përmban praninë e kurkuminës, mbretëreshës së mëlmesave.

Kurkumina ndihmon procesin e tretjes, ka veti antiinflamatore, ndihmon në parandalimin e diabetit, dhe humbjes së memories.

Ja çka ju nevojitet:

Për pastën: 4 lugë të vogla kurkuminë, 1/2 luge biber të zi, 120 ml ujë.

Për qumështin: 250 ml qumësht, 1/2 të lugës vaj, ¼ të lugës kurkuminë dhe pak mjaltë, për ta përmirësuar shijen.

Qitni të gjithë këta përbërës në një enë, të cilën më pas vendoseni mbi zjarr. Përziejeni, e më pas largojeni nga zjarri, qiteni në një enë të qelqtë dhe vendoseni në frigorifer. Kur të ftohet pasta, shtoni edhe pak qumësht dhe vendoseni mbi zjarr të dobët. Duhet që qumështin e artë ta pini në bark të thatë, sipas dëshirës.

(Kosova Sot Onhline)