Ja çfarë ndodh po të konsumohet misri i zier

  • E.K /
  • 13 June 2024 - 11:36
Ja çfarë ndodh po të konsumohet misri i zier

Misri mund të përgatitet në shumë mënyra, i përzier me miell dhuron bazë për sallatë, salcë. Është i pasur me vitamina A, B dhe E. Përmban antioksidues kundër kancerit dhe është i mirë në parandalimin e Alzheimer-it. Ky ushqim është i mirë edhe kundër kilogramëve shtesë. Misri i përgatitur përmban vetëm 124 kalori.

Është pa kolesterol dhe përmban pak yndyra të ngopura. Ka përparësi të veçanta në konsumimin e misrit të zier, ja disa prej tyre: - Zvogëlon rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare - Zvogëlon absorbimin e kolesterolit në trup - Mban nën kontroll diabetin dhe hipertensionin - Zvogëlon mundësinë e kthimit të hemorroideve - Rregullon tretjen - Forcon eshtrat - Ndikon mirë në lëkurë dhe shikim.

(Kosova Sot Online)