Ja përfitimet shëndetësore të kafeinës

  • A.P /
  • 09 July 2024 - 14:46
Ja përfitimet shëndetësore të kafeinës

Kafeina është një përbërës i zakonshëm te kafeja, çaji, pijet energjike dhe pijet joalkoolike. Ndonëse mund të rrisë vigjilencën dhe performancën, marrja e tepërt ngre shqetësime.

Kohët e fundit, një limonadë me përmbajtje të lartë kafeine u tërhoq nga raftet e SHBA-së, pavarësisht plotësimit të kufijve të rekomanduar, duke ndezur debate mbi nivelet e konsumit të sigurt.

 

Si ndikon kafeina në trup

Kafeina bllokon adenozinën, një kimikat që nxit gjumin dhe relaksimin, duke çuar në rritjen e vigjilencës. Ai gjithashtu rrit dopaminën dhe adrenalinën, duke rritur stimulimin. Megjithatë, kafeina e tepërt mund të prishë gjumin, të rrisë rrahjet e zemrës dhe të shkaktojë ankth.

 

Përfitimet shëndetësore të kafeinës

Konsumimi i moderuar i kafesë (3-4 filxhanë në ditë) lidhet me përfitimet shëndetësore, të tilla si zvogëlimi i rrezikut të disa llojeve të kancerit, sëmundjet e zemrës dhe diabeti i tipit 2. Kafeja gjithashtu i bën mirë shëndetit të trurit dhe mund të ulë rrezikun e Alzheimerit. Megjithatë, kafeina e tepërt, veçanërisht tek ata me presion të lartë të gjakut, mund të jetë e dëmshme.

Një studim i popullatës zbuloi se pirja e më shumë se dy filxhanëve kafe në ditë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës tek ata me presion të lartë të gjakut. Megjithatë, për individët me presion normal të gjakut, ky rrezik nuk ishte evident. Për më tepër, kafeja përmirëson performancën e ushtrimeve dhe mbron nga depresioni.

Kafeina në pije të ndryshme

Çaji, veçanërisht ai i ziu dhe jeshili, përmban kafeinë të konsiderueshme dhe ofron përfitime shëndetësore për shkak të përmbajtjes së flavanolit. Pijet energjike shpesh përmbajnë nivele të larta kafeine dhe stimulues të tjerë, si guarana, të cilat mund të shkaktojnë probleme shëndetësore si probleme me zemrën dhe sulme paniku.

Koha ka rëndësi

Nivelet e kafeinës arrijnë kulmin rreth një orë pas konsumimit, duke e bërë atë efektive për rritjen e performancës nëse konsumohet një orë para stërvitjes. Është e këshillueshme që të shmangni kafeinën afër kohës së gjumit për të parandaluar ndërprerjen e gjumit. Disa studiues rekomandojnë të prisni 90 minuta deri në dy orë pas zgjimit për të konsumuar kafeinë për efektivitet optimal.

Kafeina dhe shtatzënia

Gratë shtatzëna duhet të kufizojnë kafeinën në 200 mg në ditë për shkak të rreziqeve si diabeti gestacional dhe pesha e ulët në lindje. Kafeina kalon lehtësisht placentën, duke ndikuar në zhvillimin e fetusit. Një analizë e 37 studimeve zbuloi se kafeina rrit ndjeshëm rrezikun e rezultateve negative të shtatzënisë.

Simptomat e tërheqjes

Konsumatorët e rregullt të kafeinës mund të përjetojnë simptoma tërheqjeje, si dhimbje koke dhe nervozizëm, nëse ndalojnë papritur. Këto simptoma mund të shfaqen deri në gjashtë orë pas marrjes së fundit. Reduktimi gradual rekomandohet për të minimizuar këto efekte.

Dallimet individuale

Gjenetika ndikon në mënyrën se si ne metabolizojmë kafeinën. Disa njerëz janë metabolizues të shpejtë dhe kanë nevojë për më shumë për të ndjerë efekte, ndërsa të tjerët janë metabolizues të ngadaltë dhe përjetojnë efekte të zgjatura. Ky ndryshim ndikon në mënyrën se si kafeina ndikon në shëndet. Për shembull, ata që metabolizojnë kafeinën shpejt mund të kenë nevojë për më shumë për të pasur përfitime shëndetësore, ndërsa metabolizuesit e ngadaltë mund të përjetojnë efekte negative edhe në doza më të ulëta.

Moderimi është çelësi

Ndërsa kafeina ofron përfitime, moderimi është thelbësor. Autoriteti Europian i Sigurisë Ushqimore këshillon individët e shëndetshëm që të konsumojnë jo më shumë se 400 mg në ditë, me një maksimum prej 200 mg për porcion. Marrja e tepërt mund të çojë në efekte negative si ankthi dhe rrahjet e zemrës. Është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për përmbajtjen e ndryshme të kafeinës në pije të ndryshme dhe të rregulloni marrjen në përputhje me rrethanat. Dëgjimi i trupit tuaj dhe konsumimi i kafeinës me moderim është çelësi për ruajtjen e shëndetit dhe mirëqenies.

(Kosova Sot Online)