Fanellat e klubeve futbollistike më kontroverse në histori (Foto) - Sport - Kosova Sot
Fanellat e klubeve futbollistike më kontroverse në histori (Foto)

Fanellat e klubeve futbollistike më kontroverse në histori (Foto)

Fanellat vazhdojnë të mbesin imazh i çdo klubi në botë dhe tregojnë zakonisht historinë e tyre.

Por ka momente kur klubet nuk ia qëllojnë aspak me zgjedhje.

I tillë është edhe rasti tetë fanellave të zgjedhur nga gazeta spanjolle Marca.

Klubet si Interi, Fiorentina, Barcelona dhe Atletico Madrid, janë në këtë listë.

Interi kishte zgjedhur kryqin e St. George, ndërsa Fiorentina pa vetëdije e kishte një shenjë të epokës sunduese të Hitlerit e njohur si swastika.

Atletico Madridi kishte heroin e filmave të animuar ‘Spiderman’, ndërsa në një vit kishte ndërruar edhe dy fanella.

Edhe Barcelona është në këtë listë me veshjet e trajnerëve, që i ngjanin atyre të Real Madridit.

Atletico Bilbao (Fanella e Keçapit)

Fiorentina (Swastika në fanellë)

Interi (Kryqi i St. George)

Atletico Madridi (Spiderman)

Real Murcia (Jakat katrore)

Barcelona (fanellat e trajnerit të ngjashme me të Real Madridit)

Atletico Madrid (Dy palë fanellë në një sezon)

Sporting Gijon (Asturia)

(Kosova Sot)

18 orë e 57 minuta më parë
19/12/18