Shitjet dhe blerjet në dy afat kalimtare të fundit, klubet që investuan dhe shitën - Sport - Kosova Sot
Shitjet dhe blerjet në dy afat kalimtare të fundit, klubet që investuan dhe shitën

Shitjet dhe blerjet në dy afat kalimtare të fundit, klubet që investuan dhe shitën

Sipas një raporti të publikuar për klubet dhe harxhimet e tyre në dy afatet kalimtar, nga klubet e mëdha del që Real Madridi ka bilance pozitive dhe përfitimi.

Raporto tregon klubet që kanë përfituar nga shitjet dhe ato që kanë humbur apo harxhuar me blerjen e lojtarëve.

ipas CIES Football Observatory, Real ka balanca pozitiv prej 47 milionë euro, ndërsa në anën e kundër Barcelona ka harxhuar 170 milionë euro.

Monaco po ashtu ka bilance pozitive pasi ka blerë lojtarë në vlerë 130 milionë, ndërsa ka shitur lojtarë në vlerë 416 milionë euro.

Bilanci pozitiv është 286 milionë euro.

Skuadrat spanjolle me bilanc pozitiv janë Athletic Bilbao, Real Sociedad dhe Malaga.

Klube me harxhimet më të mëdha është Paris Saint-Germain.

Francezët kanë investuar 418 milionë euron blerjen e lojtarëve, ndërsa kanë shitur në vlerë 107 milionë euro, që i bie se minusi është 311 milionë euro.Aty afër qëndrojnë edhe Manchester City dhe Manchester United.

Image

Klubet që pësuan humbje nga blerjet 

 

Image

 

(Kosova Sot)

7 orë e 15 minuta më parë
18/01/19