Statistikat tronditëse të Ronaldos për Man United

  • S.A /
  • 25 October 2022 - 14:30
Statistikat tronditëse të Ronaldos për Man United

Periudhës së dytë të Cristiano Ronaldos në Manchester United duket se po i vjen fundi dërrmues. Superylli portugez u kthye në Old Trafford me shumë bujë vitin e kaluar, por duket se do të largohet për një aventurë të re. Lojtari 37-vjeçar ka qenë kryesisht i kufizuar në minuta që nga ardhja e Erik ten Hag – me debate që po zhurmojnë nëse ai duhet të marrë më shumë minuta. Ai shënoi golin e tij të 700-të në karrierën e klubit në fitoren e fundit ndaj Evertonit, por pesë herë fituesi i Topit të Artë pëshpëriti me vete kur u zëvendësua në barazimin 0-0 me Neëcastlen një javë më vonë. Gjërat arritën kulmin e tensionit pas fitores 2-0 ndaj Tottenhamit javën e kaluar, kur Ronaldo refuzoi të hynte në fushë dhe më pas u largua nga stadiumi para se të përfundonte. Ten Hag e përjashtoi Ronaldon nga stërvitja e ekipit të parë si ndëshkim – duke e përjashtuar atë edhe nga skuadra për udhëtimin te Chelsea. Barazimi 1-1 ishte vetëm ndeshja e tretë e United që Ronaldo nuk e ka paraqitur në këtë sezon – dhe ata kanë pasur rezultate të përziera.

Ndërsa ai ka nisur vetëm gjashtë ndeshje në të gjitha garat, portugezi të paktën ka qenë i rregullt nga bankina. Pa të, ata kanë arritur një fitore, një humbje dhe atë barazim ndaj Chelseat. Fitorja e tyre e vetme erdhi në atë ndeshje ndaj Tottenhamit, ndërsa humbja e tyre ishte mposhtja 6-3 ndaj Manchester Cityt. Kjo u jep atyre një përqindje fitoresh prej 33.3 për qind pa të – megjithëse në një përqindje shumë më të vogël – krahasuar me 66.7 për qind kur ai luan. Një faktor tjetër për t’u theksuar është vështirësia e këtyre tre ndeshjeve, krahasuar me pjesën tjetër që përfshin katër ndeshjet e tyre në grupe të Ligës së Evropës. Ndërsa, ndër 12 ndeshjet në të cilat ka luajtur Ronaldo, është fitorja 2-1 ndaj Liverpoolit, edhe pse sulmuesi luajti vetëm katër minutat e fundit. United ka mesatarisht dy gola të shënuara për lojë pa Ronaldon, krahasuar me 1.3 gola me të. Por, ata kanë pësuar 2.3 gola për ndeshje pa të, krahasuar me një sosh me të. Me Ronaldon kanë marrë 2.1 pikë për ndeshje, dhe vetëm 1.3 pikë pa të. Ronaldo ka shënuar dy gola këtë sezon dhe ka dhënë një asistim në 12 paraqitjet e tij. 

(Kosova Sot Online )