Pse Guardiola nuk e ka dashur kurrë Haalandin

  • A.P /
  • 08 February 2023 - 19:42
Pse Guardiola nuk e ka dashur kurrë Haalandin

Erling Haaland është duke shpërthyer në edicionin e tij të parë në Premier League. Sidoqoftë, ndikimi që ai ka pasur në Manchester City ka qenë një temë e diskutueshme.

Rekordi i tij personal i golave ​​është diçka kundër së cilës nuk mund të argumentohet, është thjesht fenomenal, megjithatë, ku e lë Cityn? Epo, ata nuk janë më mirë për sa i përket golave ​​të ekipit këtë sezon sesa sezonin e kaluar, duke sugjeruar që ndërsa norvegjezi i shënon të gjitha golat, lojtarët rreth tij vuajnë.

Kjo është diçka e lehtë për t’u dëshmuar duke pasur parasysh rënien në formë. Shikuar lartësitë e frikshme të vendosura me Liverpoolin në vitet e fundit, natyra e frikshme e skuadrës së Pep Guardiolës është krejtësisht e ndryshme, diçka për të cilën ka folur Dietmar Hamann.

Epo, sipas ish-mesfushorit gjerman, ai beson se trajneri spanjoll nuk donte të nënshkruante në makinerinë e golave ​​në radhë të parë, duke folur për talkSPORT, ai pohoi: “Forca e Haaland është e kundërta e asaj që është forca e Cityt. City ishte i suksesshëm sepse ruan topin, kishin ritëm, kishin rrjedhshmëri në lojë dhe nuk pranonin lehtë gola.

Tani ata kanë një futbollist që në pjesën më të madhe të lojës vështirë se merr pjesë në ndeshje, është pothuajse si të luash me 10 lojtarë.

Dhe nuk më intereson sa gola ose “hat-trick” shënon, duhet të shihni sa gola shënon skuadra. Mendoj se në këtë pikë të sezonit City ka shënuar më pak dhe gjithashtu ka më pak pikë. Unë nuk mendoj se Haaland është një lojtar i përshtatshëm për këtë ekip, sepse kjo është gjithçka që City nuk është.

Ai është shumë i mirë kur luan shpejt, te Borussia shënonte pasi shokët e tij rikuperonin topin dhe me tri ose katër pasime topi shkonte në rrjetë. Në vend të kësaj, City e kalon topin 30 ose 40 herë para se të thyejë mbrojtjen kundërshtare. Pra, kjo nuk është loja për Haaland. Për Manchester City, ky është një problem i madh”.

Hamann u befasua kur Haaland përfundoi në “Etihad”: “Ai kurrë nuk e kishte menduar se do të luante te Manchester City, sepse është një lloj lojtari që Guardiola nuk e ka dashur kurrë. Çdo qendërsulmues që ka pasur te Barcelona është larguar, në disa raste Guardiola ka vendosur Lewandowskin në të majtë në tridentin e Bayern Munich; Gabriel Jesus ka luajtur si anësor shumicën e kohës.

Ndoshta menduan të bëjnë biznes; se ky lojtar që mund ta marrim për 50 ose 60 milionë euro vlen dyfish ose trefish, ndaj duhet ta blejmë atë. Haaland do ta ndihmonte shumë Chelsea apo Manchester United. A do të kishte shënuar atje kaq shumë gola? Nuk e di, ndoshta jo, sepse ka më shumë mundësi te City sesa do të kishte me një nga këto skuadra. Por unë nuk mendoj se është një lojtar i përshtatshëm për Manchester City”.

 

Gjithnjë e më shumë ish-profesionistë thonë gjëra të ngjashme për marrëdhëniet midis City dhe Haaland, kështu që ka diçka me siguri. Duket e çuditshme të pretendosh se dikush me një aftësi të tillë për të shënuar gola po e bën një ekip më keq, por ky është tregimi aktual.

Stili i lojës së Haaland është diçka që rrallë shihet në një ekip të Guardiolës, veçanërisht në City, kështu që pavarësisht të dhënave, ai mund të pengojë ekipin në përgjithësi, siç e kanë përmbledhur me elokuencë kohët e fundit si Carragher ashtu edhe Hamann.


(Kosova Sot Online)