Haaland vendos rekord të ri në Ligën Premier pas golit ndaj Brentfordit

  • S.A /
  • 21 February 2024 - 13:11
Haaland vendos rekord të ri në Ligën Premier pas golit ndaj Brentfordit

Erling Haaland shtoi një tjetër arritje mbresëlënëse në rekordin e tij duke shënuar në fitoren e fundit të Manchester City në Ligën Premier kundër Brentford të martën mbrëma.

City u përball me Brentfordin me vetëdijen se një fitore ishte vendimtare për të mbajtur ritmin me Liverpoolin në garën për titull në Ligën Premier, me Reds që ishin katër pikë përpara, duke e bërë ndeshjen të rëndësishme për Qytetarët, transmeton "Kosova Sot Online ". 

Për 70 minutat e para, City u përpoq të depërtonte në mbrojtjen e Brentfordit, pavarësisht se dominonte topin, por goli erdhi kur Haaland shfrytëzoi një gabim nga Kristoffer Ajer i Brentford, duke e kaluar me qetësi topin pas Mark Flekken. 

Ky gol ishte i pari për Haaland kundër Brentfordit dhe zgjeroi rekordin e tij të jashtëzakonshëm.

Sulmuesi norvegjez tani ka shënuar kundër të 22 skuadrave me të cilat është përballur në Ligën Premier, duke shënuar gjithsej 53 gola në 55 paraqitje në ligë.

Edhe pse goli i dytë nga Haaland u anulua nga VAR-i, goditja e tij fillestare siguroi një fitore 1-0 për Cityn, duke e zgjatur ecurinë në 10 ndeshje pa humbje në Ligën Premier.

Ndikimi i Haaland vazhdon të jetë një faktor kyç në suksesin e Cityt këtë sezon. 

(Kosova Sot Online )