Bitcoin rritet në vlerë përsëri! 1 mijë dollarë brenda ditës

  • E.K /
  • 22 nëntor 2020 - 10:53
Bitcoin rritet në vlerë përsëri! 1 mijë dollarë brenda ditës

Bitcoin sapo u ngjit në 18,000 dollarë për herë të parë që nga dhjetori 2017, duke zgjatur një vrapim të egër për kriptovalutën këtë vit.

Çmimi i bitcoin ishte duke tregtuar rreth 8.6% më i lartë të mërkurën në mëngjes me 18,172 dollarë, duke thyer një nivel që nuk e ka arritur që nga 20 dhjetori 2017, sipas të dhënave nga faqja e industrisë CoinDesk, shkruan “CNBC”.

Bitcoin ka qenë në një lot në vitin 2020, duke u ngritur në qiell mbi 150% në një kërcim entuziastë të kripto janë akredituar në stimul monetar dhe fiskal të paparë në përgjigje të krizës Covid-19, si dhe interes nga investitorë të njohur si Paul Tudor Jones dhe Stephen Druckenmiller.

Tani po zvarritet drejt nivelit më të lartë të të gjitha kohërave, prej 19,783 dollarë, të cilin ajo e postoi në një tubim të fundvitit 2017 që pa vlerat e disa kriptovalutave. Pasi goditi atë moment të rëndësishëm, flluska shpërtheu dhe bitcoin ra në 3.122 dollarë vitin e ardhshëm.

Por shumë tifozë të kriptos pretendojnë se gjërat janë ndryshe këtë herë. Ata kanë brohoritur lëvizje të mëdha në industri nga të tilla si Fidelity Investments, Square dhe PayPal.

PayPal kohët e fundit filloi të lejojë përdoruesit e saj të blejnë, mbajnë dhe shesin monedha virtuale. Gjigandi i pagesave është vendosur të mundësojë blerjen me kripto në fillim të vitit të ardhshëm.

Vlera e tregut të Bitcoin – e cila llogaritet duke shumëzuar numrin e përgjithshëm të bitcoins në qarkullim me çmimin – tani qëndron në 337.2 miliardë dollarë, më e lartë se 331.8 miliardë dollarë që goditi në dhjetor 2017, sipas të dhënave të CoinMarketCap.

Numri i përgjithshëm i bitcoins që do të prodhohen ndonjëherë është rreth 21 milion.

(Kosova Sot Online)