General Motors po shpenzon më shumë në automjetet elektrike

  • A.P /
  • 24 nëntor 2020 - 23:45
General Motors po shpenzon më shumë në automjetet elektrike

Kompania General Motors ka njoftuar se po shton investimet në automjetet elektrike dhe se ato do të bëhen më profitabilë e më të fuqishëm sesa ato me benzinë.

“Ndryshimi i kohës është real dhe duam të bëhemi pjesë e zgjidhjes duke i dhënë secilit një automjet elektrik”, tha drejtori i GM-së, Mary Barra, raporton Autoweek.

Ai ka shtuar se qëllimi është në tranzicionin në automjete elektrike dhe rritja e këtij trendi.

GM ka thënë se deri në vitin 2025 do të ketë 30 automjete elektrike rreth botës, 2/3 në SHBA.

Një lajm i madh u quajt ai se veturat Ultium janë projektuar të lëshojnë dyfishin e dendësisë së energjisë me gjysmën e kostos së sotme. Tashmë, një pako e Ultiumit kushton pothuajse 40 për qind më pak se një pako baterish në Bolt.

(Kosova Sot Online)