Krijuesi i Bitcoin një nga njerëzit më të pasur në botë, sa vlen pasuria e tij

  • E.K /
  • 15 prill 2021 - 09:10
 Krijuesi i Bitcoin një nga njerëzit më të pasur në botë, sa vlen pasuria e tij

Krijuesi misterioz i monedhës virtuale Bitcoin besohet se është një prej personave më të pasur të botës, me një pasuri prej 44 miliardë Paund. Vlera e pasurisë së tij është rritur sidomos në muajt e fundit, kur Bitcoin theu rekorde historike.

Sipas listës së Forbes për personat më të pasur në botë, krijuesi i Bitcoin që vepron nën pseudonimin Satoshi Nakamato, renditet i 19-ti.

Nuk dihet shumë për të. Disa besojnë se ky emërtim është emër i koduar i grupit që ka themeluar Bitcoin, ndërsa të tjerë mendojnë se është një person i vetëm.

Sot në qarkullim janë 980 mijë Bitcoin, vlera aktuale e një monedhe të tillë është 63 mijë Dollarë.

Vlera e tyre u rrit së fundmi pas investimeve nga kompani si Tesla dhe Mastercard.

Bitcoin është monedha më e fuqishme virtuale. Ajo u krijua për herë të parë në vitin 2009

(Kosova Sot Online)