“Avatari” edhe lojë kompjuterike

  • E.K /
  • 15 June 2021 - 09:20
“Avatari” edhe lojë kompjuterike

Një lojë e re e bazuar në filmin Avatar të James Cameron dhe një bashkëpunim i ri me Nintendo i dha jetë E3 2021. Ubisoft ishte prodhuesi i parë që demonstroi lojërat e tij të ardhshme në shfaqjen vjetore të lojërave, e para në dy vjet e prodhuar për shkak të pandemisë.

Zbulimi surprizë i Avatar, “Kufijtë e Pandorës” entuziazmoi shumë shikues, ndërkohë që partneriteti me filmin u njoftua në 2017, por pak është zbuluar në lidhje me të që nga ajo kohë.

Ubisoft tha se loja do të ishte “histori e re, e pavarur” në të cilën lojtarët luajnë si Na’vi, vendasit e huaj me lëkurë blu të planetit Pandora të cilët ishin heronjtë e filmit origjinal të vitit 2009. Por ai nuk pritet të dalë në treg para vitit 2022.

Vazhdimi i James Cameron në filmin origjinal, i njohur vetëm si Avatar 2, aktualisht është planifikuar për një dalje në Dhjetor 2022 pas disa vitesh vonesa.

Versioni i ri, Rocksmith, si lojë në Nintendo gjithashtu përfshin një aplikacion telefonik që do të lejojë lojtarët akustikë  të përdorin lojën përmes mikrofonit të telefonit të tyre. Por loja do të jetë me pagesë dhe  kushton 13 Paund  në muaj, tha kompania, pasi konsiderohet më shumë si një mjet arsimor sesa një lojë argëtuese.

(Kosova Sot Online)