Apple në iPhone 13 Pro & iPhone 13 Pro Max, sjell video-regjistruesin ProRes

  • G.G /
  • 15 shtator 2021 - 07:58
Apple në iPhone 13 Pro & iPhone 13 Pro Max, sjell video-regjistruesin ProRes

Me iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max, kineastët do të përfitojnë pasi Apple po sjell mbështetje për regjistrimin e videove 4K ProRes në pajisjet e reja-duke supozuar se keni mjaft hapësirë ​​ruajtëse në pajisje.

Të dy pajisjet “pro” të Apple do të fitojnë aftësinë e re për të regjistruar video ProRes në rezolucion 4K me 30 korniza për sekondë. Kjo bashkohet me aftësinë ekzistuese për të xhiruar në Dolby Vision 4K HDR që debutoi me iPhone 12 Pro.

Ka kufizime në ruajtje. Kapaciteti 128 GB është i kufizuar në 1080p me 30 korniza për sekondë si në iPhone 13 Pro ashtu edhe në iPhone 13 Pro Max. Versionet me kapacitet më të madh mund të arrijnë atë shpejtësi shkrepje 4K/30, me sa duket për shkak të ruajtjes më të shpejtë nga paralelizimi i mediave flash.

ProRes është kodiku video profesional i Apple i përdorur në kamerat profesionale të nivelit të lartë dhe rrjedhën e punës, përfshirë në Final Cut Pro.

Apple prezantoi shumë veçori të tjera të reja të kamerës me iPhone 13 Pro duke përfshirë modalitetin kinematografik, fotografinë makro dhe modalitetin e natës në të gjitha kamerat. 

(Kosova Sot Online)