Kjo është vetura më e shpejtë në botë

  • A.P /
  • 14 nëntor 2021 - 16:16
Kjo është vetura më e shpejtë në botë

Makinat që morën titullin e më të shpejtave në planet ishin makina “normale”, por me zhvillimin e teknologjisë, makinat rekord u bënë më “raketa” rrugore. Sot, rekordin për makinën më të shpejtë e mban një prodhues amerikan, SSC Tuatara, i cili arriti shpejtësinë 532 km/orë duke e bërë makinën më të shpejtë në botë për 2021 dhe duke thyer rekordin e mëparshëm të Koenigsegg Agera RS.

Supermakina përdor një sistem kamerash në vend të pasqyrave. Tuatara përdor një motor V8 me dy turbo me benzinë ​​5.9 litra me 1350 kuaj fuqi ndërsa ka edhe një version për përdorim ekskluziv në një pistë me 2200 kuaj fuqi. U prodhuan gjithsej 100 njësi të versioneve 1350 dhe 1750 kuaj fuqi, si dhe 10 nga versioni 2200 kuaj fuqi.

(Kosova Sot Online)