Turqia prezanton dronin e armatosur me laser, depërton edhe çelikun

  • E.K /
  • 23 December 2021 - 08:58
Turqia prezanton dronin e armatosur me laser, depërton edhe çelikun

Inxhinierët ushtarakë turq kanë testuar një dron të ri në gjendje për të depërtuar në një pllakë çeliku duke përdorur rreze lazer me fuqi të lartë.

Sipas agjencisë shtetërore Anadolu, droni i fundit “Eren” goditi me lazer nga 100 deri në 500 metra larg, duke hapur një vrimë deri në tre milimetra te pllaka e çelikut në një hark kohor prej 90 sekondash.

I zhvilluar nga Asisguard dhe Tubitak, droni i parë në botë i pajisur me lazer është projektuar për të shkatërruar pajisjet shpërthyese dhe ka një lartësi maksimale fluturimi prej 3,000 metrash.
Droni u prezantua në Festivalin e 8-të të Shkencës në Konya në tetor, duke tërhequr vëmendjen e zyrtarëve të mbrojtjes, sipas agjencisë shtetërore turke të lajmeve.

Pasi të përfundojnë të gjitha fazat e provës, droni do t’u transferohet forcave të armatosura turke. Përveç Eren, Turqia ka zhvilluar mjetin ajrore pa pilot Bayraktar TB2 për të forcuar mbrojtjen e vendit mes kërcënimeve ajrore në zhvillim.

Me një kapacitet ngarkese prej 150 kilogramësh, droni me qëndrueshmëri të gjatë në lartësi mesatare është i pajisur me një sistem fluturues të trefishtë dhe një motor me djegie të brendshme 100 kuaj fuqi, duke e lejuar atë të udhëtojë deri në 150 kilometra.

Muajin e kaluar, firma turke e hapësirës ajrore Baykar Defense njoftoi se do të furnizonte më shumë drone luftarake Bayraktar TB2 për forcat e armatosura ukrainase për të forcuar aftësitë e saj mbrojtëse. Maroku gjithashtu thuhet se ka marrë dorëzimin e parë të Bayraktar.

Turqia prodhon gjithashtu dronin Anka, i cili mund të mbajë deri në 200 kilogramë ngarkesë. Anka përmban një kamerë elektro-optike të gjeneratës së fundit për të kapur imazhe dhe video me rezolucion të lartë ditën dhe natën.

(Kosova Sot Online)