Rusia pa një rënie prej 22% në shitjet e laptopëve në korrik

  • G.G /
  • 29 August 2022 - 08:55
Rusia pa një rënie prej 22% në shitjet e laptopëve në korrik

Rusia pa një rënie prej 22% në shitjet e laptopëve në korrik në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Sipas mediave të huaja, kjo ndodhi në mes të largimit të markave perëndimore për shkak të luftës në Ukrainë dhe një ngadalësimi të zhvillimit ekonomik.

Një total prej 222,000 laptopësh me vlerë 13.1 miliardë rubla (217 milionë dollarë) u shitën në Rusi në korrik, raportoi Kommersant të enjten duke cituar një burim të paidentifikuar në industrinë e elektronikës së konsumit.

Ndërsa shitjet e laptopëve të prodhuar nga prodhuesit perëndimorë ranë, shifrat e raportuara nga Kommersant treguan se, në të njëjtën kohë, kompanitë kineze po rrisnin pjesën e tyre të tregut.

Shitësi i madh rus i pajisjeve elektronike të konsumit MTS regjistroi markat kineze Honor dhe Huawei duke dyfishuar pjesën e tyre të tregut muajin e kaluar, sipas Kommersant.

Shitjet e laptopëve amerikanë do të vazhdojnë të bien në Rusi në një afat të shkurtër dhe do të zëvendësohen nga markat kineze dhe ruse, citohet të kenë thënë ekspertët e industrisë së IT. 

(Kosova Sot Online)