Aksionarët e Twitter miratojnë marrëveshjen 44 miliardë dollarëshe

  • A.P /
  • 15 September 2022 - 14:53
Aksionarët e Twitter miratojnë marrëveshjen 44 miliardë dollarëshe

Aksionarët e Twitter kanë votuar për të miratuar një marrëveshje me Elon Musk për të blerë kompaninë për 44 miliardë dollarë.

Vendimi u mor në një konferencë të shkurtër me investitorët nga selia e kompanisë në San Francisko.

Kjo do të thotë se Twitter tani do të përpiqet të detyrojë Elon Musk të blejë kompaninë në gjykata.

Takimi pasoi dëshminë shpërthyese të ish-shefit të sigurimit të Twitter, Peiter Zatko, përpara Senatit të SHBA.

Në prill, Twitter ra dakord t’ia shesë kompaninë personit më të pasur në botë, Elon Musk.

Megjithatë, marrëveshja u përkeqësua pasi Musk pretendoi se ai ishte mashtruar nga Twitter në lidhje me numrin e llogarive të spam dhe bot në platformë.

Ai tha se nuk dëshironte të blinte më kompaninë në maj, por Twitter argumenton se Musk nuk mund të tërhiqet nga marrëveshja.

Platforma e mediave sociale thotë se më pak se 5% e përdoruesve të saj aktivë të përditshëm me fitim parash (ata që janë në gjendje të shikojnë reklamat) janë robotë. Musk argumenton se mund të jetë shumë herë më i lartë.

Twitter aktualisht vlerësohet në 32 miliardë dollarë, dukshëm më poshtë ofertës prej 44 miliardë dollarësh nga zoti Musk.

Votimi mund të kishte shënuar fundin e ndjekjes ligjore të Twitter-it, por aksionerët tani i kanë dhënë kompanisë dritën jeshile për të ndjekur Musk në gjykatë.

Të dy do të takohen përpara një gjykate shtetërore të Delaware në tetor. Gjatë seancës, një gjyqtar do të vendosë nëse Musk duhet të blejë apo jo kompaninë.

Pak përpara vendimit të aksionerit, informatori i Twitter, Pieter Zatko ishte në Uashington duke dëshmuar para Komisionit Gjyqësor të Senatit për të metat e supozuara të sigurisë.

(Kosova Sot Online)