Njihuni me veturën më të lirë në treg

  • A.P /
  • 19 September 2022 - 14:48
Njihuni me veturën më të lirë në treg

Një nga risitë më interesante të këtij viti shumë sfidues ende nuk e ka dëshmuar veten në treg, por duke gjykuar nga interesi, çdo gjë përveç statusit bestseller do të jetë surprizë.

Në fund të fundit, ne ende po flasim për shtatë-vendëshin më të lirë në tregun evropian. Pikërisht kështu, Jogger ofron tre rreshta ulësesh, dhe është një lloj përzierje e kryqëzimit, karrocave stacion dhe minivanit.

British Carwow vendosi të kontrollojë se si është Jogger në praktikë, në varësi të ngarkesës fillestare.

Mat Watson niset me një makinë bosh ku ngarkesa e vetme është pesha e tij prej 75 kg. Jogger, i fuqizuar nga një motor benzine 1.0 turbo me 110 kuaj/fuqi dhe 200 Nm, nuk është atlet, kështu që arrin 96 km/h në 11.34 sekonda.

Ndërsa ngarkesa rritet, performanca bie dhe nën ngarkesë të plotë me gjashtë persona dhe 200 kg ngarkesë, kur makina peshon dy tonë, sprinti në 100 km/h zgjat 16,43 sekonda dhe çerek milja kalon në 21,42 sekonda.

Lajmi i mirë është se me rritjen e masës, distanca e ndalimit mbetet e njëjtë, si dhe që Jogger me pasagjerë shtesë e kalon në mënyrë solide testin e sllallomit, madje edhe fillimin në ngjitje.

Më poshtë, shikoni videon e këtij testi interesant dhe ne do të përfundojmë se si fillon Jogger në tregun tonë me një çmim prej 129,400 HRK. 

(Kosova Sot Online)