Ja sa vetura 'Lada' dhe 'Zastava' janë të regjistruara në Kosovë

  • A.P /
  • 02 October 2022 - 11:21
Ja sa vetura 'Lada' dhe 'Zastava' janë të regjistruara në Kosovë

Për dallim nga markat luksoze të veturave që qarkullojnë rrugëve të Kosovës, akoma shohim modele të vjetra.

Por, vetëm gjatë vitit 2021 në Kosovë janë regjistruar rreth 280 vetura të tipit “Zastava” dhe 100 të tipit “Lada”.

Kjo shifër u bë e ditur nëpërmjet të dhënave statistikore nga Ministra e Punëve të Brendshme për lajmi.net.

Ndërsa, nga markat luksoze gjatë vitit që lamë pas janë regjistruar më së shumti “Volksëagen”, mbi 100 mijë vetura të regjistruara.

Mbi 26 mijë e 500 vetura të tipit “Audi” janë regjistruar në 2021-tën, ndërsa Mercedes janë regjistruar mbi 24 mijë.

(Kosova Sot Online)