Niveli i ri i reklamave të Netflix/ Çfarë do të thotë kjo për shikuesit!

  • A.P /
  • 07 November 2022 - 15:24
Niveli i ri i reklamave të Netflix/ Çfarë do të thotë kjo për shikuesit!

Niveli i ri i reklamave të Netflix do të nisë në SHBA në orën 9 të mëngjesit të enjten pasdite, duke prezantuar reklamat në shërbim për herë të parë në historinë e tij 15-vjeçare. Duke filluar nga e enjtja, plani i reklamave do të jetë i disponueshëm në Australi, Brazil, Kanada, Francë, Gjermani, Itali, Japoni, Kore, Meksikë, MB dhe SHBA. Më pas do të nisë në Spanjë më 10 nëntor.

Sa do të kushtojë plani i Netflix me reklama?
Me 6,99 dollarë në muaj, Netflix Basic me reklama kushton më pak se gjysma e planit standard prej 15,49 dollarësh të Netflix dhe pothuajse një e treta më pak se plani bazë i tij prej 9,99 dollarësh pa reklama.

Sa reklama do të jenë në planin e ri?
Në këmbim të atij çmimi më të ulët, abonentët që kalojnë në planin e mbështetur nga reklamat do të duhet të shikojnë mesatarisht pesë minuta reklama në orë që janë caktuar të luhen para dhe gjatë filmave dhe shfaqjeve televizive. Në fillim, reklamat do të zgjasin 15 deri në 30 sekonda.

Gjatë një telefonate për shtyp të tetorit, shefi operativ i Netflix dhe shefi i produktit Greg Peters tha se filmat e rinj që vijnë në Netflix "do të kenë vetëm një premierë" reklamash të ndjekura nga një përvojë e pandërprerë shikimi në mënyrë që "të ruajnë atë model kinematografik". Ai shtoi se filmat që "kanë qenë në shërbim për një kohë" do të kenë një përzierje më "tradicionale" të reklamave para dhe në mes të filmit.

Cilat janë disa pengesa të planit të ri?

Ka disa të meta të tjera shtesë në nivelin e reklamave. Ashtu si plani i tij bazë pa reklama, Basic with Ads ka një cilësi video më të ulët se planet Standard dhe Premium të Netflix. Abonentët Basic with Ads gjithashtu nuk do të jenë në gjendje të shkarkojnë seri dhe filma në pajisjet e tyre për t'u parë jashtë linje dhe nuk do të kenë qasje në rreth 5% deri në 10% të katalogut të përmbajtjes së Netflix për shkak të kufizimeve të licencimit. Peters tha në tetor se titujt që mungojnë do të jenë "një pakicë shumë e vogël shikimi" që kompania do të punojë për ta zvogëluar me kalimin e kohës.

Shfaqjet e njohura që aktualisht nuk ofrohen me Basic me reklama përfshijnë Arrested Development, Friday Night Lights, The Good Place, House of Cards, Knight Rider, The Last Kingdom, The Magicians, New Girl, Peaky Blinders, Queen of the South, The Sinner dhe Të palidhura, raporton Variety, transmeton gazeta "Kosova Sot Online" .Filmat përfshijnë 28 Days, Blue Jasmine, The Butler, Casino Royale, The Hateful Eight, The Imitation Game, Made of Honor, Man on a Ledge, The Mist, Morbius, Oblivion, Phantom Thread, Quantum of Solace, Rambo, Robin Hood, Skyfall dhe Steve Jobs.

Si mund ta ndryshoj planin tim Netflix?
Për të ndryshuar planin tuaj të Netflix në Bazë me reklama, rri pezull mbi ikonën e profilit tuaj në këndin e sipërm djathtas të ekranit bazë të Netflix dhe më pas zgjidhni "Llogaria" në menynë rënëse që shfaqet. Më pas, klikoni "Ndrysho planin" në seksionin "Detajet e planit" të faqes dhe zgjidhni "Bazë me reklama".


(Kosova Sot Online)