Google do të paguajë 392 milionë dollarë për 40 shtete, zbulohet arsyeja

  • A.P /
  • 15 November 2022 - 15:10
Google do të paguajë 392 milionë dollarë për 40 shtete, zbulohet arsyeja

Google ka rënë dakord për një marrëveshje prej 391.5 milionë dollarësh me 40 shtete për të zgjidhur një hetim se si kompania gjurmonte vendndodhjet e përdoruesve, njoftuan të hënën prokurorët e përgjithshëm të shtetit.

Hetimi i shteteve u ndez nga një histori e vitit 2018, e cila zbuloi se Google vazhdoi të gjurmonte të dhënat e vendndodhjes së njerëzve edhe pasi ata u larguan nga një gjurmim i tillë duke çaktivizuar një veçori që kompania e quajti "historia e vendndodhjes".

 

Facebook mban ngjarjen e lidhjes virtuale
Mark Zuckerberg, shefi ekzekutiv i Facebook Inc., flet në një mjedis virtual Horizon Home gjatë ngjarjes virtuale të Facebook Connect, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”., ku kompania njoftoi riemërimin e saj si Meta, në Nju Jork, SHBA, të enjten , 28 tetor 2021. Një temë kryesore në konferencën vjetore do të jenë ambiciet e kompanisë për të ashtuquajturin metaverse, një hapësirë ​​e re dixhitale që beson se do të zëvendësojë aplikacionet e smartfonëve si forma kryesore e ndërveprimit në internet. 

Prokurorët e përgjithshëm e quajtën zgjidhjen një fitore historike për konsumatorët dhe zgjidhjen më të madhe shumështetërore në historinë e SHBA-së që ka të bëjë me privatësinë.


(Kosova Sot Online)