Llogaritë e verifikuara anti-vaks shtohen

  • A.P /
  • 21 November 2022 - 15:51
Llogaritë e verifikuara anti-vaks shtohen

Ndërsa platforma e trazuar e mediave sociale Twitter hapi një sistem verifikimi me pagesë dhe pushoi nga puna mijëra moderatorë të përmbajtjes, llogaritë e dezinformatave shëndetësore në rrjetin social filluan t'i shtyjnë mesazhet e tyre në një audiencë më të gjerë se kurrë.

Nën drejtimin e ri të Elon Musk për Twitter, disa llogari kundër vaksinave me dhjetëra mijëra ndjekës tani verifikohen duke paguar 7,99 dollarë në muaj për Twitter Blue.

 

Faqet e mediave sociale kanë luftuar prej kohësh me informacionin mashtrues dhe moderimin e përmbajtjes.

"Ka pasur gjithmonë dezinformata në platforma," tha Sarah Barry, një avokate e vaksinave, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Kompanitë e mediave sociale “përgjigjen vetëm kur raportohet për diçka, por ato nuk po i shikojnë në mënyrë proaktive këto grupe”, tha ajo.

(Kosova Sot Online)