Apple u përplas për ‘keqkuptim’, thotë Musk pas takimit me Tim Cook

  • A.P /
  • 02 December 2022 - 15:33
Apple u përplas për ‘keqkuptim’, thotë Musk pas takimit me Tim Cook

Pronari i Twitter, Elon Musk tha të mërkurën se ai kishte një "bisedë të mirë" me CEO të Apple, Tim Cook, duke vënë në dukje se ata zgjidhën një keqkuptim rreth tërheqjes së Twitter nga App Store.

Duke ndarë një video të një pishine reflektuese në qendër të Apple Park në Cupertino, Kaliforni, Musk falënderoi Cook që e mori atë rreth selisë "të bukur" të Apple.

“Ndër të tjera, ne zgjidhëm keqkuptimin rreth heqjes së mundshme të Twitter nga App Store”, shkroi Musk në Twitter.

"Tim e kishte të qartë se Apple nuk e kishte menduar kurrë ta bënte këtë," shkroi ai.

 

Miliarderi pretendoi të hënën se Apple kishte kërcënuar të hiqte aplikacionin Twitter nga App Store si pjesë e procesit të moderimit të rishikimit të aplikacioneve.

Musk nuk ofroi asnjë provë për të vërtetuar pretendimin e tij, të cilin ai e bëri në një seri postimesh në Twitter që sulmonin gjigantin e teknologjisë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, duke përfshirë gjoja tërheqjen e reklamave të tij në Twitter.

“Apple ka kërcënuar gjithashtu se do të ndalojë Twitter-in nga App Store, por nuk do të na tregojë pse”, shkroi ai në Twitter vetëm një orë pasi pretendoi se kompania “ka ndaluar kryesisht reklamat në Twitter. A e urrejnë fjalën e lirë në Amerikë?”

"Çfarë po ndodh këtu @tim_cook?" ai shtoi.

Apple ende nuk është përgjigjur publikisht ndaj akuzave të Musk.

Pronësia e Musk në Twitter, e cila tani përfundon muajin e parë, është shënuar nga kaosi i përhapur në kompani pasi ai kërkon ta bëjë shërbimin fitimprurës duke vendosur pushime masive nga puna dhe duke u përpjekur të krijojë politika që janë përballur me kundërshtime të përhapura të brendshme në platformë. duke çuar në humbje shtesë të stafit, ose që janë rikthyer shpejt.

(Kosova Sot Online)