Merita Bunjaku: Fatkeqësi për ne si popull, për nivelin në të cilin kemi degradu

  • A.P /
  • 01 December 2022 - 20:10
Merita Bunjaku: Fatkeqësi për ne si popull, për nivelin në të cilin kemi degradu

Pas vrasjes së gruas shtatëzënë Hamide Magashit nga Lipjani  brenda oborrit të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, e cila ishte në javën e fundit të shtatzënisë, shkruan gazeta “Kosova Sot Online”.

Ka pasur shumë reagime si nga institucionet poashtu dhe nga fytyrat publike.

 

Këngëtarja e njohur Merita Bunjaku lidhur me rastin ka theksuar se qysh nga paslufta askush nuk u mor me rehabilitimin e pasojave që la lufta te një pjesë të shoqërisë sonë.

Postimi i plotë:


Shoqëri e traumatizuar.


Qysh nga paslufta askush nuk u mor me rehabilitimin e pasojave që la lufta te një pjesë të shoqërisë sonë.
Për të mos mjaftuar kjo, shoqëria jonë pësoi edhe një goditje tjetër nga gjendja e rënduar ekonomike, për t’ia bashkangjitur pastaj nivelin tejet të ulët edukativo arsimor të këtyre 20 vjetëve dhe shumë e shumë mangësi tjera, duke filluar nga familja e deri te  niveli i atyre që ndajnë drejtësinë.
Ajo çka u mboll po korret tani dhe pasojat po shihen.
Fatkeqësi për ne si popull, fatkeqësi për nivelin në të cilin kemi degradu.
E mërzitur deri në pafundësi nga ajo që pash sonte në oborrin e QKUK-ës

(Kosova Sot Online)