Regjistrimet në Twitter Blue u rihapën

  • A.P /
  • 14 December 2022 - 15:12
Regjistrimet në Twitter Blue u rihapën

Twitter Inc tha të hënën se po ri-mundësonte regjistrimet në Twitter Blue për përdoruesit e iOS dhe ueb-it dhe do të zëvendësonte etiketën "zyrtare" me një shenjë të artë në disa llogari biznesi në platformën e mediave sociale.

Kompania tha se abonentët e Twitter Blue do të kenë akses në veçoritë vetëm për abonent, si aftësia për të redaktuar tweet-et, ndërsa llogaritë e qeverisë do të kenë një shenjë gri.

Twitter Blue fillimisht u lançua në fillim të nëntorit, përpara se ta ndalonte atë pasi llogaritë e rreme u rritën si kërpudha. Më pas ishte planifikuar të lansohej sërish më 29 nëntor, por u shty.

 

Rinisja e Twitter Blue vjen pasi pronari i Tesla dhe SpaceX ka rritur postimet e tij në Twitter duke miratuar kauzat e krahut të djathtë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”,  duke përfshirë kundërshtimin ndaj përdorimit të përemrave neutralë ndaj gjinisë dhe përgjigjen e qeverisë amerikane ndaj Covid-19.

Shërbimi i abonimit kushton 8 dollarë në muaj për përdoruesit që hyjnë në Twitter në ueb dhe 11 dollarë nëse regjistrohen në një pajisje Apple. Çmimi shtesë mund të shpjegohet me zemërimin e Musk që Apple ngarkon deri në 30 për qind tarifë shërbimi në dyqanin e saj të aplikacioneve.

Shfaqja fillestare e Twitter Blue shkaktoi një zhurmë kur u shfaqën shumë llogari të rreme duke pretenduar se ishin të famshëm ose kompani dhe ekipi i Musk u detyrua të tërhiqte skemën.

Këtë herë, kompania përforcoi procedurën e saj të verifikimit me një rishikim të kërkuar nga Twitter përpara se të merrte shenjën e lakmuar blu.

Shenjat e kontrollit tani janë të arta për bizneset dhe, më vonë gjatë javës, do të bëhen gri për organizatat qeveritare, tha kompania.

Një shenjë blu në një llogari, e cila tregon se është verifikuar nga Twitter, më parë ishte falas, por e rezervuar për organizata dhe figura publike në një përpjekje për të shmangur imitimin dhe dezinformimin.

Sipas faqes, abonimet e reja në Twitter Blue ishin aktualisht në dispozicion vetëm në Shtetet e Bashkuara, Kanada, Australi, Zelandën e Re dhe MB, "me plane për t'u zgjeruar".


(Kosova Sot Online)