Tesla teston automjetet e saj

  • A.P /
  • 15 May 2023 - 14:43
Tesla teston automjetet e saj

Çdo markë makinash që punon shumë cilësinë do të përpiqet gjithmonë të përmirësojë modelet që prodhon, edhe pasi t’i nxjerrë në shitje. Dhe një nga mënyrat mund të përmirësohet një makinë është duke e testuar atë pa pushim derisa diçka të prishet në mënyrë që prodhuesi i makinave të mund të rregullojë problemin e mundshëm përpara se çdo klient ta hasë atë.

Kjo është arsyeja pse ne shpesh shohim foto spiune të prototipave të kamufluar që i nënshtrohen testimit të motit të ftohtë.

Por siç shihet në videon më poshtë, një makinë e re gjithashtu duhet të performojë pa të meta në nxehtësinë ekstreme.

E publikuar nga Tesla në kanalin e saj zyrtar në YouTube, videoja dokumenton se si inxhinierët e cilësisë në terren testuan qëndrueshmërinë e Model S, Model 3, Model X dhe Model Y në temperaturat e larta të Dubait dhe zonës përreth ku temperaturat shpesh arrijnë mbi 50 gradë Celsius gjatë verës.

Sikur kjo të mos mjaftonte, lagështia gjithashtu mund të arrijë 80-90 për qind, duke e bërë atë një kombinim të padurueshëm për njerëzit. Makinat, megjithatë, duhet të jenë në gjendje të punojnë siç reklamohen duke ofruar rehati brenda.

Siç thekson një nga inxhinierët në video, Tesla – ashtu si shumë prodhues të tjerë makinash – kryen gjithashtu testime të motit të ftohtë në veri të Evropës gjatë dimrit, kështu që edhe nëse shumë klientë rrallë (nëse ndonjëherë) do të hasin në kushte të tilla ekstreme, nëse makina mund të përballojë rrugët e akullta të Norvegjisë dhe nxehtësinë përvëluese të Emirateve të Bashkuara Arabe, atëherë duhet të jetë mirë në një autostradë në Kaliforni ose në një rrugë në Gjermani.

Në lajmet përkatëse, Tesla Cybertruck i ardhshëm kaloi një test të improvizuar balte pas ceremonisë së themelimit të kompanisë për rafinerinë e saj të litiumit në Teksas. Duket sikur kamionçina elektrike u mbërthye për një kohë të shkurtër sepse nuk kishte goma të duhura për terren të ashpër, por një lloj gome për të gjitha sezonet.

(Kosova Sot Online)