Musk zbulon planet për dy modele të reja automjetesh

  • A.P /
  • 26 May 2023 - 15:04
Musk zbulon planet për dy modele të reja automjetesh

Elon Musk, CEO i Tesla, njoftoi në mbledhjen vjetore të aksionerëve se kompania do të prodhojë dy modele të reja të automjeteve elektrike në një vëllim prej 5 milionë njësi në vit.

Çmimi i aksioneve të kompanisë u rrit 4.4% një ditë pas ngjarjes pasi investitorët mirëpritën komentet, megjithëse Musk pranoi se rritja ekonomike dhe normat e larta të interesit ishin një problem i mundshëm. Pavarësisht shqetësimeve, çmimi i aksionit të Tesla-s është rritur me 43.6% këtë vit.

 

Musk ka deklaruar se Tesla do të dorëzojë Cybertrucks e saj të parë këtë vit. Më vonë ai njoftoi propozimin e tij për të ndërtuar një fabrikë të re makinash elektrike në Indi dhe Musk duket se po përpiqet të diversifikojë biznesin e tij, duke marrë parasysh problemet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës mbi Tajvanin. Ai po i qëndron planit të saj ambicioz për të prodhuar 20 milionë automjete në vit deri në vitin 2030, dyfishi i prodhimit aktual vjetor të Mumbait.

Bankat e investimeve mbeten të forta për vlerën e ardhshme të kompanisë, me Bankën e Amerikës që jep një objektiv çmimi prej 225 dollarë për aksion.

(Kosova Sot Online)