Range Rover Velar më 2025 vjen tërësisht elektrik

  • A.P /
  • 31 May 2023 - 14:42
Range Rover Velar më 2025 vjen tërësisht elektrik

Prodhuesi i njohur britanik i automjeteve po synon që modelin e ardhshëm të Range Rover Velar ta bëjë elektrik të shkëlqyeshëm, luksoz, duke synuar të konkurroj modelet Porsche Macan elektrik që do të vij së shpejti, duke sjellë qëndrueshmëri, performancë dhe veturë praktike.

Velar elektrik pritet të hyjë në prodhim përpara vitit 2025 ani se e ardhmja për Velar kishte qenë e paqartë.

Velar i tanishëm është i lidhur ngushtë me modelin Jaguar F-Pace, derisa pasardhësi nuk do ketë më arkitekturën e njohur D7 në një platformë krejtësisht të re të quajtur EMA.

 

E shpallur për herë të parë në vitin 2021, kjo platformë e re e konceptuar për të akomoduar modelet më të vogla të Land Roverit, fillimisht ishte vendosur të jetë në gjendje të presë motorë hibride përveç sistemeve të pastërta elektrike, por tani është konfirmuar Velar, Evoque dhe Discovery Sport pasardhësit do të jenë vetëm elektrikë.

EMA do të jetë një strukturë ‘e thjeshtë’ e krijuar rreth baterive të saj të montuara në dysheme, të cilat do të pajisen me pajisje 800V për karikim të shpejtë – kështu që Velar-i elektrik mund të përputhet me shpejtësinë maksimale të mbushjes prej 350 kW të Porsche dhe Audi të ardhshëm. bashkëkohësve.

Kompania tha gjithashtu më herët se motorët elektrikë të porositur të EMA-s do të ofrojnë një efikasitet prej rreth 4-4,5 milje për kWh.

Kjo do të thotë se Velar duhet të përfitojë nga potenciali i udhëtimeve në distanca të gjata të paraardhësve të tyre ICE dhe të kenë të ngjarë të përmirësojnë aftësitë e tyre jashtë rrugës me shpejtësi të ulët.


(Kosova Sot Online)