Apple prezanton kufjet e reja të realitetit virtual, do të shiten me çmimin marramendës

  • E.K /
  • 07 June 2023 - 08:51
Apple prezanton kufjet e reja të realitetit virtual, do të shiten me çmimin marramendës

Apple ka prezantuar së fundmi Vision Pro, një palë kufje me realitet të përzier. Është risia më e rëndësishme harduerike e kompanisë në vite.

Kufjet, që pritet të dalin në shitje në fillim të vitit të ardhshëm për 3,499 dollarë, do t’u japin përdoruesve mundësinë për t’u lidhur me aplikacionet nga Apple dhe të tjerët në një mënyrë krejtësisht të re.

CEO i Apple, Tim Cook tha se pajisja, e cila ndërthur realitetin virtual dhe realitetin e shtuar.

Realiteti i shtuar është një teknologji që lejon përdoruesit të mbivendosin imazhet virtuale në video të drejtpërdrejta të botës reale.

Veçoria e “shikimit” i bën kufjet të duken të dukshme, duke lejuar që sytë e përdoruesit të shihen nga jashtë kur dikush tjetër hyn në dhomë.

Apple Reality Pro paraqet një ndryshim vizual nga kufjet e tjera të ngjashme në treg, dhe të kujton më shumë një palë syze skijimi sesa një kufje realiteti të shtuar.

Apple përdori shprehjen “realiteti i shtuar” për të përshkruar atë që bën pajisja e re.

Realiteti i shtuar, i njohur gjithashtu si realiteti i përzier, mbivendos objektet virtuale në botën përreth nesh, duke na mundësuar të përziejmë realitetin me realitetin virtual duke parë përmes një ekrani.

Cook tha se kufjet i lejojnë përdoruesit të “shikojnë, dëgjojnë dhe ndërveprojnë me përmbajtjen dixhitale ashtu siç është në hapësirën tuaj fizike”.

Ai kontrollohet duke përdorur një kombinim të duarve, syve dhe zërit tuaj.

Tregu i kufjeve pa një rënie prej 54% në shitjet globale vitin e kaluar, sipas International Data Corporation.

Njoftimi i fundit i madh harduer i Apple ishte për pajisjen Apple Watch në 2015.

(Kosova Sot Online)